İlk kez kamp yapacak olanların öğrenmesi gereken bir çok konu var. Ancak merak etmeyin güzel bir kamp yapmak hiçte zor değil. Kampa yeni başlayanlar bazen yapılması gerekenleri zor yoldan öğrenirler, bazende deneyimliler temel malzemeleri unutur. Bu tarz durumlarda moralinizi bozmayın anın tadını çıkarın. İlk kez kamp yapacaklar için 10 temel ipucu sizlerle.

Ekipmanınızı Tanıyın

yeni başlayan kamp taviseleri ekipman tanı

Kamp yapmaya karar verdiniz ilk çadırınızı, uyku tulumunuzu, kamp ocağınızı vs. aldınız. Bunları ilk defa kamp alanında kurmaya yada çalıştırmayı düşünmeyin. Mutlaka evinizde bütün malzemelerin kurulumunu, nasıl çalıştığını deneyin. Çadırın nasıl kurulduğunu bilmiyorsanız insanların kendi işlerini bitirip size yardım etmesini beklemek zorunda kalırsınız. Akıllı bir kampçı bütün ekipmanlarını dener ve nasıl olması gerektiğini bilir.

Yeterince Büyük Bir Çadır Satın Alın

yeni başlayan kamp tavsiyeleri çadır seçimi

Çadır seçiminizde yer ve konforu öncelik haline getirin. Çadırların kapalı durumları arasında çok büyük farklar yoktur. Yani 2 kişilik ile 4 kişilik çadırların kapalı halde kapladıkları alan arasında çok fark yoktur. Özellikle ailecek kampa gitmeyi planlıyorsanız aile birey sayısı artı iki kişilik bir çadır alın. Yani 4 kişilik bir aile iseniz 6 kişilik çadır alın. Çadırların kişi sayısı genelde yapışık vaziyette yattığınız varsayılarak hesaplanır. Bu da kalabalık olduğunuzda eşyalarla birlikte çadırın içerisinde rahat etmeniz problem olabilir. Akıllı bir kampçı çadırın büyüklüğünü iyi hesaplar.

Kontrol Listesi Yapın

yeni başlayan kamp tavsiyeleri liste

Kampa yeni başlayanlar genellikle kontrol listesi yapmazlar. Ancak ilk kez kamp yapacaklar için olmazsa olmazdır. Kamp alanına gittiğinizde bir şeyleri unuttuğunuzu fark etmek pek hoş olmuyor. Kontrol listesi hazırlayın ve eşyalarınızı unutmadığınızdan emin olun. Eşyalarınızı paketlerken kullanın ve her malzemeyi tek tek görerek işaretleyin. Akıllı bir kampçı kontrol listesi hazırlar

Kamp Alanına Erken Gidin

yeni başlayan kamp tavsiyeleri kamp alanı

Yeni kampçılar muhtemelen kamp olanakları ve kurallarına aşina olmayacaklar. İlk defa kamp yapan birisinin aşına olması beklenemez. Kamp alanına alanı, imkanları, çevreyi tanıyabilecek kadar erken gelin. Çadırınızı mutlaka gündüz saatlerinde kurmayı planlayın. Akıllı bir kampçı kamp alanına erken gider.

Yemeklerinizi Planlayın

yeni başlayan kamp tavsiyeleri yemek

Yeni kampçılar genellikle yemek planlaması yapmazlar. Kaç kişi için ne kadar yemek yapacağınızı, hangi ekipmanları kullanacağınızı ve  hangi kamp yemeklerini yapacağınızı planlayın. Gıda alışverişlerinizi mümkün olduğunca kamp için yola çıkmadan önce yapın ki daha uzun süre taze bir şekilde dursunlar. Akıllı bir kampçı olun, yemeklerinizi planlayın.

Kamp Kurallarına Uyun

yeni başlayan kamp tavsiyeleri kamp kuralları

Yeni kampçılar, kamp alanında seslerin ne kadar uzaklara ulaştığını fark etmeyebilir. Çadırınızın içerisinde yaptığınız muhabbeti  4 5 çadır ileridekiler rahatlıkla duyabilir. Komşu çadırları rahatsız etmemek için özellikle geç saatlerde yüksek sesle muhabbet etmek, müzik dinlemek gibi eylemlerden kaçının. Diğer kampçılara saygı duyun. Akıllı bir kampçı kamp kurallarına uyar.

Yeterli Giysi Getirin

yeni başyan kamp tavsiyeleri

Keyifli bir kamp yapmak tamamen hazırlanmakla alakalıdır. Kampa giderken yanınıza yeteri kadar kıyafet alın. Kamp alanında çamaşırlarınızı yıkama imkanınız olmayacak. Hava koşulları ve coğrafi yapıyı düşünerek yeteri kadar kıyafet alın. Yağmur yağması, denize girmeniz, dereden geçmeniz yada akşamın soğukluğunu hesaplayarak kıyafet alın. Akıllı bir kampçı yanına yeterli ve uygun kıyafet alır.

Şiddetli Havalardan Kaçının

yeni başlayan kamp hava durumu

Kampa gitmeden önce mutlaka hava durumunu kontrol edin, rüzgar yada yağmur varsa gitmemeye özen gösterin. Çamurun içerisinde çadır kurmaya çalışmak ve yalnızca içinde oturup tekrar eve gelmek istemezsiniz. İlk kez kamp yapacaklar için tam bir işkence. Akıllı bir kampçı kötü hava koşullarında kamp yapmaz.

Eve Yakın Kamp Kurun

yeni başlayan kamp tavsiye

Her ihtimale karşı kampınızı yerleşim yerleşim yerlerine yada evinize en yakın alanda yapın. İlk günün sonunda kamp yapmanın size göre olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eşyalarınızla ilgili sorun yaşayabilirsiniz, yemeğiniz bitebilir, kıyafet sorunu yaşayabilirsiniz, hava kötüye gidebilir, yani kampı yarıda bırakmanız için herhangi bir sebep olabilir. Akıllı bir kampçı ilk kampını evine yakın yerde yapar.