Kamp yapmayı seviyoruz ve kamp yapmışken de güzel yemekler yemek istiyoruz. Bu güzel yemekleri yaparken hangi malzemelere ihtiyacımız oluyor bunu tespit etmek ve doğru malzemeleri almak adına sizin için hazırladığım Kamp Mutfağı Malzemeleri Listesi Tabi bu liste sizin ne istediğinize ve kampa yürüyerek mi araçla mı gittiğinize göre değişir. Ortaya karışık temel malzemeler listesi oluşturmaya çalıştım.

Kamp Mutfağı Malzemeleri

1- Kamp Ocağı

kamp ocağı

Kampa gittiysek en temel ihtiyaç tartışmasız ateştir. Ateşimizi etraftan topladığımız odunlarla da yakabiliriz ancak bu her zaman ve her herde mümkün olmuyor. Ateş yakmanın yasak olduğu yada imkanların el vermediği yerlerde kamp ocağı kurtarıcıdır.

Kamp ocakları temelde 4’e ayrılır;

1- Odunlu Kamp Ocakları; katı yakıtlı ocaklar olarak ta tabir edilen yakıt olarak odun yada herhangi bir katı yakıt kullanılan ocaklardır.

2- İspirtolu Kamp Ocakları; Mekanik herhangi bir aksamı yoktur. İspirto yerine kolonya da kullanabilirsiniz. Fakat yüksek rakımlarda tercih edilmez çünkü ispirto ve kolonya uçucu olduğu için kolayca uçabilir.

3- Benzinli Kamp Ocakları; Çok yüksek rakımlarda kullanılması tercih edilen verimi yüksek bir ocak türüdür.

4- Kartuşlu Kamp Ocakları; Pratik kullanım için en ideal ocaktır. LPG, propan ve bütan gazları kullanılır.

Yeni başlayanlar için en iyi tercih 4 numarada yer alan kartuşlu kamp ocakları olacaktır. Pratik, çok yönlü ve kullanımı kolaydır.

Kamp Tencere, Tava ve Setleri

kamp pişirme seti

Yemek yapmak için ateşten sonra ihtiyacımız olan bir diğer malzeme pişirme kaplarıdır. Bunun için özel yapılmış hafif ve iç içe geçerek fazla yer kaplamayan setler vardır. Yukarıdaki görselde yer alan yapışmaz bir set yada paslanmaz çelik bir set alabilirsiniz. Bunlar hem hafiftir hemde kullanışlı, maliyet olarakta oldukça uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Yukarıdaki gibi çaydanlığı olan bir set alırsanız sıcak su ihtiyacınızı da kolaylıkla halletmiş olursunuz.

Kamp Çaydanlığı

Kamp yaparken kahve için sıcak su yada çay için farklı demleme yöntemleri var ancak bunun en kolay yolu yukarıdaki görselde yer alan çaydanlıklar gibi kamp olacakları için de uygun hafif malzemeden üretilmiş bir çaydanlık kullanabilirsiniz.  çay ve kahve yapmanın pek çok farklı yolu var ve önemli olan sizin için kolay kullanımda olmasıdır. Kamp ocaklarının üzerinde kullanılmaya uygun çaydanlıklardan alarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Çatal Kaşık Tabak Bardak vs.

kamp piknik tabak bardak kaşık seti

Sıra pişirdiğiniz yemeği yemeye geldi. Yukarıda bahsettiğim pişirme setlerinin bazılarında yemeği yiyebileceğiniz parçalar bulunuyor. Ancak elinizdeki pişirme setinde yoksa üstteki görselde yer alan tabak, bardak, çatal kaşık setlerinden alabilirsiniz. Bunlardan bende kullanıyorum. Hem fiyatları uygun hemde çok kullanışlı. Taşıma kutusunu yemek yerken içerisine başka yiyecekler koymak için de kullanabiliyorsunuz. Kullan at kap kacak kullanmayın ya uçuyor yada atılıyor çevrede çok ciddi kirliliğe sebep oluyor.

kamp çatal kaçık bıçak seti

Çatal kaşık seti olarak kamp için özel yapılmış hafif, yer kaplamayan, çok yönlü malzemeler var onlardan da temin edebilirsiniz.

Kamp Termosu

kamp termosu

Sıcak havalarda soğuk suyu soğuk havalarda da sıcak suyu muhafaza etmek oldukça sıkıntılıdır. Bunun için kaliteli saklama süresi uzun olan bir termos almanız sularınızın durumunu muhafaza etmek için iyi bir tercih olacaktır. Ancak kaliteli termosların da fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu unutmayalım.

Ice Box

kamp termos

Elinizde gıda ürünlerini koyacağınız herhangi bir ürün olmadan yaz aylarında bir kaç günlük kamp yapmak zorlayıcı yada tatsız hale gelebilir. Kaliteli bir soğutucu yada genel kullanım adıyala termosa yatırım yapmanız kamplarınızı daha keyifli hale getirecektir. Gıda ürünlerinizle birlikte bir kaç tane buz kartuşu koyarsanız saklama sürenizde daha da uzayacaktır. 

Kamp Kupaları

kamp kupası

İçesine koyduğunuz sıcak yada soğuk suyun ısısını hızlı bir şekilde dışına vermeyen kupalar zorunlu olmasa da konfor açısından önemlidir. Metal kupalara özellikle sıcak su koyduğunuzda tutmak ve onu dudaklara değdirmek tam bir işkence halini alabilir. Bu durumu en iyi askerlik yapanlar bilir. Sıcaklığı dışa hızlıca vermesi hem içeceğinizin ısısını hızlıca kaybetmesini hemde ellerinizin ve dudaklarınız yanması yada donması açısından sıkıntı yaratabiliyor. Benim tercihim kuksalardan yana, kuksaların bir ruhu olduğuna inanırım.

Isıya dayanıklı eldiven

Kamp mutfak eşyalarının sapları genelde metal yapılır, bu da yemeklerinizi pişirirken sapların ısınması anlamına geliyor. Yemek yaptığınızda yada su ısıttığınızda ellerinizi yakmamak için ısıya dayanıklı bir eldiven bulundurmanız gerekebilir. Ancak gaz ocakta değilde odun ateşinde birşeyler pişirecekseniz eldiven mutlaka bulundurun. Çünkü ateş daha geniş bir alanda yanacağı için saplar ciddi sıkıntı oluşturuyor. Bu eldivenler işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.  

Döküm  Tava

kamp döküm tava

Bir kampın en havalı malzemelerinden birisidir. Taşı koysan lezzetinden yenmez denebilecek ürün. Döküm tavaları çok seviyorum kamplara imkanım olduğu sürece götürmeye çalışıyorum. Döküm tavaların artı yönleri, kolay yıpranmaz, kullanım ömrü çok uzundur, çizilme yada eğilme riski yoktur, etler bir harika pişer, uzun süre ısıyı tutma özellikleri vardır. Ateşin üzerinde ısıttıktan sonra masada antrikotlarınızı, bonfilelerinizi pişirmenizi sağlayabilirler. Eksi yönleri, çok ağır oluyor küçük bir tava 2-3 kg arasında olabiliyor, temizlemesi duruma göre biraz sıkıntı yaratabiliyor. 

Bıçak

bushcraft kamp bıçağı

Bıçak yalnızca yemek için değil her an ihtiyacınız olabilecek bir ekipmandır. Kamplar için bushcraft bıçaklardan edinirseniz çok yönlü kullanabilirsiniz. 

Kamp Mutfağı Malzemeleri listesine burada son veriyorum, elimden geldiğince bütün malzemelere değindim. Eksik kalmış olan ekipmanlar varsa yorum olarak belirtebilirsiniz. Sizlerde kamp mutfağı ekipmanlarınızı alırken öncelikle ne istediğinize karar verin sonra almaya başlayın. Sizin için hafiflik, sağlamlık, ağırlık, hacim vb konulara çok dikkat edin boşa paranızı harcamış olmayın. Sormak istediğiniz sorular olursa yorum olarak yazabilirsiniz. Başka bir yazımda görüşmek üzere.