Son zamanlarda pandemininde etkisiyle kamp ve karavan hayatı herkesin ilgisini çekmeye başladı. Peki karavan alırken nelere dikkat edilmeli ?

Pandeminin ve sosyal medya platformlarının etkisiyle karavanla seyahat etmek pek çok kişinin hayallerini süslemeye başladı. Ülkemizde yeni yeni popülerlik kazanan karavan turizmi yurt dışında oldukça popüler. Bazı tasarımların lüks otellerden geri kalmayan karavanlarla özgürce, en sevdiğiniz manzaraya karşı tatil yapmak son derece keyifli. Karavan alırken herkesin yaptığı 7 hatayı listeleyerek “Karavan alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusuna cevap verelim.

1. Alabileceğiniz en büyük karavanı almak zorunda değilsiniz

tır karavan travelmugla

Karavanınızda yatıp kalkacağınızı, yemek yiyip dinleneceğinizi düşündüğümüzde geniş ferah bir karavana sahip olmak istersiniz. Ancak bu, mümkün olan en büyük karavanın en doğru seçim olduğu anlamına gelmiyor. Karavanınızın park kolaylığı, milli parkta, otoyolda ve daha bir çok yerde karavanınızın büyüklüğü/uzunluğu konforundan daha çok problem olacaktır. Bu nedenle, boyutunu seçerken tüm bu detayları aklınızda bulundurmanızda fayda var. Özellikle kullanmadığınızda park edeceğiniz alanı ve tatile gittiğinizde park edeceğiniz alanları güzel güzel düşünerek seçmeye dikkat edin.

2. İkinci el karavan almak daha iyi bir fikir olabilir

karavan-travelmugla-amin-safaripour-rqE54VnH4hA-unsplash
Karavan hayali kuran kişilerin büyük oranı sıfır karavan fiyatlarını görünce ya karavandan vazgeçiyor yada ikinci el karavan fiyatlarını araştırmaya başlıyor. Sıfır her zaman iyidir diye düşünenlerdenseniz bu karavanlar için pek geçerli değil. Çünkü sizden önce kullanan kişi karşılaşılan sorunlara karşı çözümler üreterek sorunları ortadan kaldırdığı anlamına gelir. Belki tasarımda olmayan küçük alanları değerlendirmek için sizin aklınıza gelmeyen fikirler daha önce kullanan kişi tarafından yaptırılmış olabilir. Bu gibi sebeplerle ikinci el karavanlara asla olmaz demeyin.

3. Taşıma kapasitesini kontrol etmeniz gerekli

karavan-travelmugla-aston-yao-ICCtQVz70vo-unsplash
Karavanlara baktığınızda ne kadar da büyük buna yükledikçe yükleriz diye düşünebilirsiniz ancak bu işler öyle olmuyor. Her aracın olduğu gibi karavanlarında yük taşıma kapasiteleri var. Gerek aracın yol tutuşu gerekse yasal olarak sorun yaşamamak için teknik detaylara dikkat edin ve ihtiyacınıza göre bir karavan seçin.

4. Çekme karavan alacaksanız aracınızın beygir ve tork değerlerini dikkate alın

çekme karavan-travelmugla-
Pek çok kişi çekme karavan alıyor ve araçlarının arkasında çekerek gideceği yere ulaşıyor ya da karavanını taşımak için römork kullanıyor. Eğer bir römork satın almayı düşünüyorsanız ya da çekme karavan alıp aracınızla çekecekseniz mutlaka aracınızın gücünü hesaplayarak ağırlık seçimini ona göre yapın. Yokuşları çıkamazsanız ya aracınızı yada karavanınızı değiştirmeniz gerekebilir.

5. Aracınızın yapısal parçalarına çok fazla kişisel tasarım adına müdahale etmeyin, 2. maddeyi değerlendirecekseniz de bu maddeye dikkat edin

vosvos karavan travelmugla
Özellikle “van life ” hareketiyle birlikte karavan sahipleri araçlarını daha cicili bicili, dikkat çekici yada 2+1 ev haline getirmek için araçta değişiklikler yapılıyor.

Tavan yükseltme, balkon çıkarma, ara koltuk ekleme gibi düzenlemelerde kalitesiz malzeme kullanımı yada kalitesiz işçilikten dolayı karavanınızın güvenliği ciddi orada zarar görebilir. Evler gibi araçlarında kolon ve kirişleri olduğunu düşündüğümüzde aracın bir yerleri kesilirken, yada koltuk eklerken koltuğun monte edildiği zeminin seçimi gibi konularda çok dikkatli olmak gerekir.

6. İç tasarımının size uygun olmasına dikkat edin

karavan tasarım travelmugla
Karavanlar küçük yaşam alanları olduğu için, duş, mutfak, çocuklar için ayrı alan, yatak boyu, dış tente gibi konulara dikkat etmeniz sizin için faydalı olacaktır. 

7. İlk karavanınız için yüksek paralar harcamayın

eski karavan travlmugla

Karavanda zaman geçirme göründüğünden daha zordur. Yaşamadan nelere ihtiyacınız olduğunu, hangi problemlerle karşılaşabileceğinizi anlamanızın imkanı yok. Bu nedenle ilk karavanınızı ikinci el tutulan modellerden bir tane alıp yaşadığınız sorunları yada ihtiyacınız olan eksikleri not ederek başlayabilirsiniz. İlerleyen zamanda elinizdeki karavanı satarak listenizdeki notlara dikkat ederek daha işlevsel bir karavan alabilirsiniz.

Kaynak: 1