Bu yazım ile sizlere Köyceğiz hakkında merak ettiğiniz, Köyceğiz’e gidilir? Köyceğiz gölünde tekne turu yapılıyor mu? Köyceğiz tekne turu  fiyatı ne kadar? Köyceğiz tekne turunda sizleri neler bekliyor gibi soruların cevaplarını bizzat kendi tecrübelerime dayanarak sizlere aktarmaya çalışacağım. Faydası olması dileğiyle…

Köyceğiz Hakkında Genel Bilgiler

Köyceğiz tarihi M.Ö. 3400 yıllarına kadar uzanan dolayısıyla birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Muğla’nın küçük, sakin, doğal güzellikler ve bitki örtüsü çeşitliliğine sahip turistik bir ilçesidir. Köyceğiz ismini Köyceğiz Gölü’nden alır. Efsanelere göre daha önce ilçe gölün bulunduğu alanda yer alan ova üzerine kuruluymuş. Yaşanan su baskını sonunda şu anki Köyceğiz’in bulunduğu yerde Köyceğiz Gölü oluşmuş ve yerleşim alanında sadece birkaç ev kalınca insanlar buraya Köyceğiz demeye başlamışlar.

Köyceğiz Nerede, Nasıl Gidilir?

Köyceğiz Akdeniz ve Ege’nin kesiştiği yerde Muğla-Fethiye karayolu üzerinde ortalama Muğla merkezden 60. km uzaklıkta yer alır. Marmaris’e 55 km, Dalaman havalimanına 35 km uzaklıktadır. Muğla’dan Gökova mahallesine inince sağ tarafa Marmaris’e sapmadan Fethiye yönünde takriben 30 km kadar gittiğinizde Köyceğiz’e ulaşmanız mümkün.

Köyceğiz’de neler yapılır? Köyceğiz Gölünde Tekne Turu Yapmak Mümkün mü?

Köyceğiz narenciye bahçelerinin içinde sakin, huzur dolu kafa dinlemek isteyenler için ideal bir yer. Ayrıca fiyatlarda emsallerine göre oldukça makul. Köyceğiz merkezde alışveriş yapıp, taze meyve sularından içip, taze meyvelerinden satın alabilirsiniz. İsterseniz meşhur Köyceğiz balı ve sığla (Liquidambar orientalis) yağı alabilirsiniz. Sığla ağacı relikt(geçmişten günümüze kalan) ve endemik( yaşam alanı belli bir bölgeyle sınırlı) bir bitki olması sebebiyle ilçeye ayrı bir değer katmaktadır. Köyceğiz kordonda yürüyüş yapabilir, bisiklet binebilir, kordonda bulunan işletmelerde çayınızı içerken Köyceğiz Gölü’nü izleyerek dinlenebilirsiniz. Sıcaktan bunalırsanız Ağla yaylası ve Sandras dağına çıkıp Sandras gölünde piknik yapabilirsiniz. Ya da Yuvarlakçaya, Toparlar Şelalesine, Ekincik Koyuna, Sultaniye Kaplıcalarına gidebilirsiniz. Biz bu yazımızda Köyceğiz Gölü’nde tekne turu nasıl yapılır? Köyceğiz Gölü’nde yapılan tekne turlarında sizi neler bekliyor? gibi soruların üzerine yoğunlaşacağız.

Köyceğiz Tekne Turunda Sizi Neler Bekliyor?

Yaklaşık iki saat gölün muhteşem manzarası eşliğinde masalsı bir yolculuk yaptıktan sonra İztuzu plajına ulaşmış olacaksınız. Yolcuğun bir kısmı Dalyan kanalı içerisinde geçmekte ve sağ tarafınızda 2500 yıllık kaya mezarlarını görebilirsiniz. Tekne fotoğraf çekebileceğiniz en güzel açıda kısa bir süre duruyor. Bu sırada fotoğraf çekebilirsiniz. Tekne saat 12:00’ de İztuzu plajına ulaşıyor. Öğle yemeği saat 13:00’te teknede verilmekte.

Köyceğiz Tekne Turu Saatleri

Köyceğiz Gölü tekne turları kordondan sabah saat 10:00’ da başlayıp akşam 19:00’da bitmektedir.

Köyceğiz Tekne Turu Fiyatları

Tur fiyatları 50 TL(2019) olmakla beraber turda öğle yemeği fiyata dahildir. Öğleye yemeğinde balık, tavuk ve köfte menüsünden birini seçebilirsiniz.

İztuzu Plajı

İztuzu plajına girişte 1 TL ücret ödemeniz gerekmekte. Plajda bulunan işletmede fiyatlar oldukça makul ayrıca duş, tuvalet ve soyunma kabinini ücretsiz ve oldukça temiz. Şezlong fiyatları tek kişi 10 TL(2019), iki kişi 15 TL(2019). Plajda sağ tarafa doğru giderseniz İztuzu plajı ile Köyceğiz Gölünün buluştuğu noktaya gelebilirsiniz. Bu alanda tatlı su ve tuzlu su birbirine karışmaktadır. Burada yüzmenin tehlikeli ve yasak olduğunu gösteren bir tabela bulunuyor.

Deniz oldukça temiz ve hemen yükseklik artmıyor. Yüzme bilmeyenler ve çocuklar için oldukça iyi denilebilir. Kumsalı mükemmel bunu denize girdiğinizde de hissetmeniz mümkün ayaklarınız altında sanki bir halı serilmiş yumuşacık deniz tabanına basıyorsunuz. Plaj öğleden sonra zaman zaman rüzgarlı ve deniz dalgalı olabiliyor bu durum sizi biraz rahatsız edebilir.

İztuzu Plajının Önemi

The Times gazetesi 6 aylık bir araştırma sonucu İz tuzu plajını ‘’Avrupanın En İyi Açık Alanı’’ ilan etmiştir. İztuzu plajı Akdeniz’deki deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta ve Chelonia mydas) ve Nil kaplumbağasının (Trionyx triunguis) en önemli üreme alanlarından birisidir. Ayrıca bölge, su samuru türünün (Lutra lutra) üreme ve yaşama alanıdır. Bölgede 126 kuş türü, 282 denizel fauna ve flora türü tespit edilmiştir. Kumsalda bazı alanlarda deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktığı alanlar tespit edilmiş ve kafeslerle koruma altına alınmıştır. Bu kafeslere havlu, şort gibi eşyalarınızı kuruması için asmayın ve asan olursa da mutlaka uyarın. Ayrıca kum zambakları (Pancratium maritimum) da koruma altına alınan türlerdendir. Tekne dönüşte Sultaniye kaplıcalarına ve göl de sakin bir koya daha uğradıktan sonra Köyceğiz’e dönmekte.

Sultaniye Kaplıcaları

Sultaniye kaplıcalarında tekne 1 saat mola veriyor. Kaplıcaya giriş ücreti 5 TL(2019) ve Kaplıca Köyceğiz Belediyesi tarafından işletilmektedir. Burada çamur banyosu yapabilir, sıcak kaplıca suyuna girebilirsiniz.

Köyceğiz Belediyesinin yayınladığı bilgilere göre Sultaniye Kaplıcaları Türkiye’nin en yüksek radyoaktiviteye sahip olan kaplıcasıdır. 39 Derece sıcaklıktaki su kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür ve radon içermektedir.

Romatizma, siyatik yanında cilt ve kadın hastalıklarına da iyi gelmektedir. Ama asıl önemlisi radyoaktivite yüksekliği yoluyla rehabilite edici özelliğinin varlığıdır.

Kaplıcanın Kaunos’lular tarafından bundan iki bin yıl önce açıldığı belirlenmektedir. Çevredeki hastane kalıntıları da bunu doğrulamaktadır. Büyük banyonun yanından çıkan kaynak suyu da içildiğinde çeşitli iç hastalıklarını iyileştirdiği söylenmekte. Kaplıcada kalınabilecek kiralık odalar mevcut. Ayrıca sıcaktan bunalıp serinlemek isterseniz Köyceğiz Gölüne atlamanız yeterli. Tesis de duş, soyunma kabini ve tuvalet bulunmakta olup ücretsizdir. Ayrıca isterseniz işletmede yiyip içebilirsiniz fiyatlar oldukça uygun.

Tekne buradan ayrıldıktan sonra göl de sakin bir koyda kısa bir süre yüzme molası veriyor. Burada çam ağaçlarında bekleyen balıkçıl kuşları göreceksiniz ve gölün serin sularında günün yorgunluğunu atma fırsatı bulacaksınız.

Bu koydan 45 dakika sonra Köyceğiz’e döneceksiniz. Ayrıca tekne kaptanımız Gülçin Hanım ve annesinin eşliğinde tam bir aile ortamında geçen yolculuğumuz için onlara teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Bir işe kadın eli değdiğinde her şeyin nasıl güzelleştiğini bir kez daha görme fırsatı bulduk.