Sosyal medyayı en çok kullanan ülkelerin başında gelen güzel ülkemizde zaman zaman yaşanan kriz anlarında sosyal medya kullanımının ne kadar bilinçsiz olduğunu, bir takım kendini bilmezin yalan yanlış bilgilerini çığ gibi büyüdüğünü, krizin ilk anlarında paylaşılan görüntülerin yada yardım çağrılarının günlerce yeni paylaşımmış gibi dolaşımda olduğunu her seferinde görüyoruz.

Bu paylaşımların da yardım çağrısında bulunanları ya da yardım edenleri doğru çağrılara ulaşmasını zorlaştırıyor.

2021 yılında Muğla’da çıkan yangınlarda bunu çok net bir şekilde tecrübe etmiştik.

Kriz anlarında sosyal medyayı daha iyi bir araç haline getirmenin yolları var.

sosyal-medya-kriz-iletisimi-1024x576

Kriz anlarında zihnimizde büyüyen stresi ve belirsizliği giderebilmek için dikkatimizi verdiğimiz sosyal medyadaki paylaşımların arasında doğru bilgiye erişmek, desteğe ihtiyacı olanları görebilmek ve yaygınlaştırabilmek için paylaşım yaparken akılda tutulması gereken ipuçları: 

Afet ve Acil Durum Çantası Nasıl Hazırlanmalı

Afet Aile Planı Nasıl Hazırlanır

Afet Aile Planı Kontrol Listesi

Tehlike Avı Nedir? Nasıl Yapılır başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

  1. Suçlu aramaya yönelik veya birilerini suçlayan paylaşımlara kriz ile ilgili etiketler ile paylaşmayın, paylaşanları mutlaka ama mutlaka uyarın.
  2. Krizle ilgili anahtar kelimeleri içermesine rağmen herhangi bir yardım ihtiyacı içermeyen paylaşımlar geçerli ve güncel yardım çağrılarının gürültü arasında kaybolup gitmesine neden olabilir. Paylaşımlarınızın içerik özelinde kalmasına özen gösterin ve gürültü yapanlara bunu hatırlatın.
  3. Güncel yardım ve destek çağrıları, kriz yönetiminin toplumu zorladığı anlarda haklı olarak artacaktır. Bu anlarda destek çağrılarının birbirleri arasında kaybolmadan ihtiyaç duyduğu dikkati çekebilmesi için belli başlı birkaç öğeyi barındırdığından emin olmak önemli: konuyla ilgili etiket kullanmak, tarih, saat, lokasyon, yardım ihtiyacında olan kişinin adı ve iletişim bilgileri gibi detaylar ihtiyacın haritalanması için önemli. Story ya da görsel paylaşıyorsanız mutlaka satı aralarına silinemeyecek şekilde tarih, saat ve lokasyon bilgisini ekleyin. 
  4. Yardım paylaşımlarını üretirken ya da yaygınlaştırırken içeriğin güncelliğine, destek ihtiyacı duyanla destek sağlayabilecek doğru kişi ve kurumları eşleştirmeye özen gösterin. 
  5. Yardım çağrısındaki ihtiyacı açık ve sade bir dille paylaşın. 
  6. Güvenilir ve şeffaf şekilde idare edildiğinden emin olduğumuz yardım kuruluşlarıyla ya da topluluklarla iletişime geçmek ya da bu kurumlardan gelen yardım kampanyalarını yaygınlaştırmaya özen gösterin. 
  7. Yardım çağrılarını yaygınlaştırırken mağdurların kişilik haklarını ihlal etmemeye, bir çocuğun ya da travmaya uğramış birinin görsellerini kimliğini açık edecek şekilde paylaşmamaya özen gösterin. 
  8. Paylaşımı ve erişimi kolaylaştırabilmek için mümkünse ekran görüntüsü ya da el yazısıyla yazılmış bilgilerin fotoğrafı yerine metin paylaşımı yapın. 
  9. Kurtarma gerçekleştikten ya da yardım geldikten sonra güncel ihtiyaç çağrılarına alan açabilmek için eski gönderileri silin. 
  10. İhtiyaç ve çözümlere yönelik içerikler yerine hakaret, nefret söylemi veya komplo teorisi içeren yorumlar veya paylaşımların yaygınlaşmasına izin vermeyin.

Kaynak: teyit.org