MARMARİS’İN MAVİ BAYRAKLI PLAJLARI

MARMARİS’İN MAVİ BAYRAKLI PLAJLARI

Mavi Bayraklı Plaj Nedir?

Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj, marina ve yatlara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar bir çevrenin sembolüdür. Plajlar için özünde temiz deniz suyu sonrasında da çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil etmektedir. Marinalar için deniz suyu analizleri istenmemekle birlikte diğer kriterler benzerlik göstermektedir. 2007 yılından bu yana yatlar kategorisi açılmış ve başta çevre eğitimi ve çevre yönetimi olmak üzere sorumlu deniz seyri davranışının benimsetilmesi amaçlanmaktadır.

Mavi Bayrak uluslararası alanda ilk kez Fransa’da 1985 yılında, Avrupa Birliği’nde 1987 yılında, ülkemizde de 1993 yılında ve Avrupa kıtası dışındaki ülkelerde 2000 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Bugün  30’u Avrupa’da olmak üzere dünyada 49 ülkede uygulanmaktadır.

Mavi Bayrak, uluslararası niteliği ile de turizm açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü tatil yapmak için bilmediği, yeni tanıyacağı bir yere giderken, insanların uluslararası garanti içeren ve özelliklerini bildiği bir plaja gitmek için plan yapması kolay olmaktadır. ‘Mavi Bayrak’ bu nedenle güçlü bir turizm iletişim aracıdır.

Mavi Bayrak almak için belediyeler kanalizasyon ve arıtma tesislerini olanaklarını iyileştirmekte, karadan denize ulaşan her türlü kirli akıntı ve denizden kıyıya vuran kirliliklere engel olmakta ve bu şekilde kıyılarda sürdürülebilirliğin sağlanmasına çalışmaktadır.

 

Marmaris’teki Mavi Bayraklı Plajlar

Kategori Belde Adı Plaj Adı
Plaj Adaağzı TT HOTELS MARMARİS IMPERIAL
Plaj Armutalan Grand Yazıcı Club Turban
Plaj Hisarönü D Maris Bay The Bay Plajı
Plaj Hisarönü Club Mistral Martı Marina Halk Plajı
Plaj İçmeler Martı La Perla
Plaj İçmeler Grand Yazıcı Club Marmaris Palace
Plaj İçmeler Martı Resort
Plaj İçmeler Hotel Aqua
Plaj İçmeler Labranda Mares Marmaris
Plaj İçmeler Sentido Orka Lotus
Plaj Kumlubük Maris Beach
Plaj Merkez Poseidon Hotel
Plaj Merkez D-Resort Grand Azur
Plaj Merkez Marmaris Belediye Halk Plajı
Plaj Merkez İdeal Prime Beach
Plaj Merkez Green Nature Diamond Hotel
Plaj Turgut Köyü Angel’s Marmaris Hotel
Plaj Turunç Turunç Resort Otel
Plaj Turunç Turunç Premium Otel

 

Kaynak

About The Author

kilic

"Hayat bir kitaptır ve gezip görmeyenler hep aynı sayfayı okur" diyerek çıktığımız bu yolda sizlerle yeni sayfalar açmak için buradayız.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Turunç Hakkında Merak Ettikleriniz- Marmaris - Travel Muğla - […] plajı çok güzel. Berrak ve tertemiz. Mavi bayraklı olan plaj küçük çakıllı. Marmaris’in Mavi Bayraklı Plajları yazımıza göz […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir