Sinema tarihine bakıldığında “yol filmi” olarak adlandırılan tür 1960’lı yıllarda Amerikan Rüyası söylemine karşı alternatif bir yaşam arayışında olan kesimin ihtiyaçlarından doğduğu söylenebilir. Ana tema yol olsa da dönemin siyasal ve toplumsal koşullarını sorgulamak, iç hesaplaşmalar, içsel yolculuklar gibi amaçları vardır bizlerde mutlaka izlemeniz gereken yol filmlerinden 10 tanesini sizin için seçtik… 

İzlerken keyif alacağınızı umarak hazırladığımız liste…

1- Easy Rider

film Easy Rider travelmugla.com

“Easy Rider”, Yeni Hollywood adı verilen dönemin başlangıcını oluştururken, o güne kadar stüdyoların hakimiyetindeki film üretim sürecinde, son sözün ve kontrolün stüdyo patronlarından yönetmenlere geçmesine vesile olan yapım olarak sinema tarihine geçti.

Dennis Hopper’ın yönetmenliğini üstlendiği, başrolünü ise Peter Fonda ile paylaştığı film, iki yalnız motosikletçinin (film için ilk düşünülen isim ‘Yalnızlar’dı) kokain satarak yüklü miktarda para kazanmasıyla açılıyordu. Kaptan Amerika lakaplı Wyatt (Fonda) paraları bir hortumla motosikletinin benzin deposuna istifliyor ve arkadaşı Billy (Hopper) ile birlikte yola koyuluyordu. Hedefleri Mardi Gras dönemine denk gelerek New Orleans, Louisiana’ya varmak olan iki arkadaşın yolculuğunu konu alan filmde, çeşitli duraklarda tanışılan karakterler, 1960’lar kültürünü ve ABD’sini yansıtıyordu.

Bir insanın isteyebileceği her şeye sahip genç bir adamın, benlik arayışı içine girip kendini vahşi doğanın kollarına bırakmasıyla başladı tüm macera…Para ile elde edilebilen hiçbir şeyin hayattan zevk almasını sağlayacağına inanmıyordu. Başka şeyler yapmalıydı, hayatını daha anlamlı kılacak bir şeyler… Arabası, az bir miktar para ve birkaç parça eşyasıyla Amerika’yı gezmeye karar veren Chris, yolculuğu boyunca kendine yük olacak her şeyi geride bıraktı.

3- Küçük Gün Işığım / Little Miss Sunshine

film Little Miss Sunshine travelmugla

Jonathan Dayton ve Valerie Faris’in ilk uzun metraj deneyimi olan “Little Miss Sunshine”, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ve “En İyi Özgün Senaryo” dalında Oscar’a uzandı. Film ayrıca 2006 yılında San Sebastian İzleyici Ödülü ve 2006 Sydney Film Festivali’nde En İyi Film – Dünya Sineması İzleyici Ödülleri’nin sahibi oldu. 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında sinemaseverlerle buluşan yapım ülkemizde vizyonda da kendine yer buldu.

4- Sevgili Günlüğüm / Caro Diario

film Caro Diario travelmugla.com

Moretti’nin biyografik filmlerinden biri ve üç kısım bir gezinti filmi. birinci ve en harika bölüm vespa’mın üzerinde’de, moretti vespa’sıyla roma sokaklarında gezinir. ikinci bölüm olan adalar’da, çalışabileceği huzurlu bir yer bulmak için bir arkadaşıyla ada ada gezinir. üçüncü bölüm doktorlar’da ise doktor doktor gezinerek kaşıntısına derman arar.

5- Şimdi ya da Asla / The Bucket List

film The Bucket List travelmugla.com

Milyoner Edward ile araba tamircisi Carter’ın dünyaları apayrıdır. Yolları, bir hastane odasını paylaşmalarıyla kesişir ve iki ortak noktaları olduğunu keşfederler: Hayatlarının kalan kısmını yapmak istedikleri her şeyi yaparak geçirme arzusu ve kendileriyle barışma ihtiyacı. Birlikte araba seyahatine çıkarlar ve bu süreçte dost olup, hayatı dolu dolu, hoşgörü ve mizahla yaşamayı öğrenirler. 

6- Temmuz’da / I’m Juli

film I’m Juli travelmugla.com

Daniel, öğrencilerinin kendisiyle alay ettiği, kendi küçük dünyasında hemen hemen kimse tarafından ciddiye alınmayan yalnız ve genç bir öğretmendir. Daniel’in makus talihi, Juli ile tanıştığında değişecektir. Juli ilk görüşte aşık olduğu Daniel’in falına bakmış ve Daniel’i çok kısa zamanda hayatının aşkını bulacağına ikna etmiştir. Maalesef işler Juli’nin planladığı gibi yürümez ve Daniel bir Türk Kızı olan Melek’e aşık olur. Daniel, Melek’in peşinden gerçek aşkı bulmak üzere İstanbul’a gitmeye karar verir. 
Juli ise Daniel’in peşindedir. Juli ve Daniel Almanya’da başlayan ve Ortaköy’de sonuçlanacak bir maceraya doğru yelken açarlar. İstanbul’a yani gerçek aşka uzanan bu zahmetli yolculukta ikili hem kendileri hem de yaşadıkları dünya hakkında pek çok şey öğreneceklerdir. Tesadüflerin, büyümenin ve sevgiyi kabullenmenin o keyifli yolculuğu her geçen an Juli ile Daniel’i sarmalamaktadır. 

“Kadın isterse erkeğin yapamayacağı şey yoktur” sözünün beyazperdeye yansımasıdır I’m Juli.Kendi halinde bir öğretmen olan Daniel’in Juli ile raslantısal tanışması, Daniel’in iç dünyasında ” anı yaşa” ile “statükonu koru” çatışması haline dönüşecektir.Yol arkadaşlığıyla Almanya’da başlayan hikaye, İstanbul’da ardında onlarca macera bırakmış olan aşk hikayesine dönüşecektir. 

7- Thelma ve Louise / Thelma & Louise

fim Thelma & Louise travelmugla.com

Maceraya atılmak üzere yola çıkan iki yakın arkadaşın öyküsünü anlatan Thelma ve Louise, işledikleri cinayet yüzünden kendilerini bir anda polisle karşı karşıya bulan kadınların hikayesini anlatıyor.

8- Arjantin Hikayeleri / Historias Minimas

film Historias Minimas travelmugla.com

Seyredeni, Patagonya’da uzun bir yolculuğa çıkaran ve karakterlerinin çoğunun amatör oyuncular tarafından canlandırıldğı ve bastan sona buruk bir gülümsemeyle izlenen film, dünyanın  küçücük olduğunu ve farklı coğrafyaların insanlar üzerinde çok az değişiklik yarattığını, olsa olsa küçük yerel renkler eklediğini fark ettiriyor. 

9- Git Başımdan! / Due Date

film Due Date travelmugla.com

Peter Highman (Robert Downey Jr.) beş gün sonra doğum yapacak karısına yetişmek üzere uçakla yola çıkmak üzeredir. Ancak her şey birden ters gitmeye başlar. Bunun nedeni ise Ethan Tremblay(Zach Galifianakis) adında kendisiyle aynı yere gitmek üzere olan hafif kaçık bir aktörün varlığıdır. Kendisini onunla aynı arabada bulan Peter, sinir katsayısı yüksek bir yolculuk yapmak üzeredir… Komedi ile dramı başarılı bir şekilde kaynaştıran eğlenceli bir film.

10- Motosiklet Günlüğü / The Motorcycle Diaries

film The Motorcycle Diaries travelmugla.com

Che’nin günlüklerinden yola çıkılarak yazılan kitabın bir uyarlaması olan film, katıldığı bütün festivallerde büyük bir ilgiyle karşılandı.

1952’li yılların başlarında Ernesto ve Alberto adlı iki genç, Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires’ten bir motosikletin tepesinde yola çıkarlar. Bir süre sonra araçları arızalanır ve gençlerin otostop çekmesi gerekmektedir. Artık yeniden halka iç içedirler. Bu durum, Latin Amerika’nın düşündüklerinden çok daha farklı bir yer olduğunu onlara fark ettirecektir. Kıtanın yaşadığı acılar, çarpık kentleşme, adaletsizlikler, yolsuzluklar, bu iki genci değiştirecektir. Bu sürprizlerle dolu yolculuk, sadece bu iki genç adamın değil, bir sürü ulusun kaderini değiştirecektir.