Yerkürede ki insanlar bir gün uyandıklarında, İlk olarak Çin’de görülen sonrasında ise tüm dünyaya yayılan bir salgın ile tanıştı.. KORONA !
Başlarda ‘Bize bir şey olmaz’ mantığıyla hareket etmeye başladık.. Ülkelerdeki ölümleri gördük, bu defa ‘Bizim ülkemize gelmez’ dedik.. Eeee ülkemize de geldi, hem de şakaya alamayacağımız derecede can kayıplarımız devam etmekte.
Evet , zor bir dönem, evde günlerce korona nedeniyle karantinada kalmak cok zor ama sosyal izolasyon kurallarına bağlı kalarak ve bağışıklık sistemimizi güclü tutarak bu günleride geride bırakacağız. Özellikle risk altında olan ve kronik hastalığı bulunan sevdiklerimiz icin evde kalmamız gerekiyor.

Karantina döneminde evde neler yapılabilir?

Öncelikle karantina boyunca kendi yapmış olduklarım ile başlayacağım;

• Kalimba

Güney Afrika’lı olan bu müzik aleti ile bir videoyu izlemem ile tanıştım. Parmak piyanosu olarakta anılan bu enstrümanın sesine aşık olacaksınız.

• Taş Boyama

Muğla’da yaşamamın en güzel yanlarından biri bu hobiye başlamak. Kumsaldan zamanında toplamış olduğun taşlara hayal dünyanı çizip renklendiriyorsun. Hem de bunu yaparken cok iyi bir ressam olmana da gerek yok üzerine yazı yazıp süsleyebilirsiniz de her şey sana kalmış. Karantina dönemin de ise size paket halinde hazırlanıp gönderilen uygun fiyatlı taş boyama setinden sipariş verebilirsiniz.

http://www.kumtoys.com.tr/

• Afrika Örgüsü Hal Hal

Sizde benim gibi kendinizi bohem stiline yakın buluyorsanız bunlara bayılıcaksanız. Yapımı oldukca basit olan bu takılar icin gerekli olan tek sey rengarenk ipler dilerseniz boncuklar…

• Cok Satanlar

Virüs öncesi rutinimizde ertelediğimiz kitapları okumanın tam vakti değil mi?

https://www.dr.com.tr/

• Dizi, Film ve Mısır Üclüsü

İcinde bulunduğumuz durumdan kötü haberlerden biraz uzaklasmak icin harika bir aktivite olacak.
https://www.netflix.com/ https://www.blutv.com/

Hazırladığımız 

Evde İzlenebilecek En İyi 10 Salgın Hastalık filmi 

Gülmeye Doyamayacağınız 26 Yabancı Komedi Filmi

İzlenmesi Gereken 20 Türk Filmi listelerimize göz atabilirsiniz.

• 3 Boyutlu Resimlere Bakabilme

Biraz uğraş gerektiricek fakat başka boyuta yolculuk yapmanın en güzel yöntemini bulmuşlar!
Tek yapman gereken şaşı bakmak olacak evet evet yanlış duymadınız sabırlı olmak ve şaşı bakıp resme odaklanmak.
İlk keşfettiğimde bunun ile ilgili bir yazı yazmıştım aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://ozgekirpat.blogspot.com/2017/01/3-boyut-asknaaaa.html
Bir tane deneyelim mi?

Odaklan, sabit bir noktaya bak ve yavaşca resmin derinliklerinde ne gördüğünü yoruma yazmayı unutma 

• Online Eğitim Programlarını Karıştırın

Bu sürecte bir cok online eğitim plartformları kaynaklarını ücretsiz şekilde erişime actı.
https://www.udemy.com/

• Spor Yapın

Günde sadece 10 dk ayırsanız bile bu sizin icin harika bir egzersiz olur. Her güne farklı bir bölge çalıştırın mesela, eğer ki bunu yapmak bile zor geliyor ise işi eğlenceli hale getirerek zumba yapabilirsiniz. Dans et!

• Biraz Bakım

Nasılsa evdeyiz diye kendimizi salmıyoruz, bakımsız olmakta insana mutsuzluk getirecektir. Hatta şöyle yapalım her gün Türk kahvenizi yapıp iciyorsanız falınızı da bakıyorsanız geri kalan telvenizi hooop yıkamaya götürmüyoruz. Bebeksi bir cilt icin fincanda kalan telvenin icerisine biraz maden suyu bir kaşıkta limon ekleyerek peeling yapabilirsiniz.

Karantina dönemi boyunca nacizane önerim ise asla ama asla icinize kapanmayın. Sürekli konuşun, yazın kendinizi twittera verin. Çok karamsarlığa düstüğünüz anlarda meditasyon yapın. Korona virüsü size gelmeden bağışıklık sistemimizi de güclü tutun ki o bize geldiğinde; Sevgili virüs koronalaştıramadıklarındanım diyebilesin. Hoşcakalın…