Pandemi eşliğinde 2020’ye veda edip 2021’e merhaba derken, 3 günlük sokağa çıkma yasağında izleyebileceğiniz en az 2020 kadar tuhaf 16 belgesel…

Belgesel denildiğinde aklınıza eğitici, öğretici, size başka şehirleri yada ülkeleri gezdiren, afrika hayvanlarını izlerken huzura kapılıyorsanız bu liste size belgesel tanımını yeniden yazdıracak. 

Çözülemeyen gizemler, seri katiller, açıklanamayan ölümler, kayıplar… İzledikten sonra bir daha izleme isteği getirmeyen izlediğinize pişman edecek belgeller işte bu listede. 2020 gibi bir yılın bitiminde, konsepte uygun, 3 günlük yılbaşı sokağa çıkma yasağında izleyebileceğiniz 16 tuhaf belgesel …

1. The Disappearance of Madeleine McCann

The Disappearance of Madeleine McCann travelmugla
Korkunç belgeseller listemize 2007 yılında daha 3 yaşında olan Madeleine McCann’in esrarengiz biçimde kaybolmasını konu alan klasikleşmiş bir belgeselle başlayalım

Madeleine McCann kaybolduğunda ailesiyle Portekiz’de tatildedir. Annesi ve babası arkadaşlarıyla yemeğe çıkar ve Madeleine’i kardeşleriyle odada bırakırlar. Odaya geri döndüklerinde ise Madeleine’in odada olmadığını fark ederler. İlerleyen zamanda olayın içinden çıkılamaz ve Madeleine tüm dünyada aranan çocuklar listesinde ilk sırayı alır.

2. Last Breath

Last Breath - travelmugla
2012 yılına Chris Lemons Kuzey Denizi’nde yol alan bir gemide çalışan teknisyendi. Işık yada kaynağı olmadan 100 metre derinlikte, oksijen hortumu dahil gemi ile olan tüm bağlantıları koptu. Bu şartlar altında verilen ölüm kalım savaşını anlatan belgesel izlemeye değer. 

3. Three Identical Strangers

Three Identical Strangers - travelmugla
Korkunç belgeseller listesinde olmazsa olmaz belgesel. Bobby Shafran adlı genç ikizini aramaya başlar, Shafran ikizini bulur ancak konu orada bitmez. Aslında iki tane ikizi yani üçüz olduklarını öğrenir. Bu üç kardeşin birbirlerinden neden ayrıldıkları ise tüyler ürpertici. Devlet destekli deneyler … 

4. Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight - travelmugla
1970 yılında daha 12 yaşındaki bir çocuğun aile dostları tarafından kaçırılması gibi sıradan bir kaçırma olayı gibi görünse de araştırmalar sonucu ortaya çıkan detaylar hazmedilecek gibi değil.

5. There’s Something Wrong with Aunt Diane

There’s Something Wrong with Aunt Diane - travelmugla
2009 yılında ters şeritten 130 km/s hızla giden Diane Schuler, kendisi ve 3 yeğeni dahil 8 kişinin ölümüne neden olmuştu. Otopsi raporları Schuler’in kaza anında aşırı derecede alkollü olduğunu söylese de eşi Schuler’in alkol alışkanlığı olmadığını söylüyordu. Peki alkol alışkanlığı olmayan birisinin aşırı alkollü halde ters şeritten ilerleyerek 8 kişinin ölümüne neden olayın altında yatan neydi? 

6. The Woman Who Wasn’t There

The Woman Who Wasn’t There - travelmugla
9 Eylül saldırısında ikiz kulelerde bulunduğunu ve saldırıyı sağ atlattığını hatta 78. katta bulunduğunu iddia eden Alicia Esteve’in nişanlısı ise diğer kulede hayatını kaybetmiş. Esteve, 9 Eylül saldırısından sağ kurtulanların kurduğu bir organizasyonun başkanlığını yapıyor. İşte olaylarda burada kopuyor. 9 eylül saldırıları sırasında Esteve bırakın kulede olmayı Amerika’da bile değil. Peki Esteve’in amacı ne?, neden bu iddiasını ısrarla devam ettiriyor?

7. Dreams of a Life


Joyce Carol Vincent, 2003 yılında Londra’daki dairesinde öldü. Ancak Vincent’in öldüğü 3 yıl sonra fark edildi. Faturaları ve kirası otomatik ödendiği için hiç kimse fark etmedi. Vincent bulunduğunda neredeyse sadece iskeleti kalmıştı. Dramatik tarafı ise iskeletin yanında dağıtılmayı bekleyen birçok yıl başı hediyesi bulundu.

8. Evil Genius

Evil Genius - travelmugla
2003 yılında pizza kuryesi Brian Wells boynuna bomba bağlayıp bir banka soydu. Wells, yakalandığında bunu başkalarının yaptırdığını eğer talimatlara uymazsa boynundaki bombayı patlatacaklarını söyledi. Peki suçlu kimdi ?

9. Haunters: The Art of the Scare

Haunters The Art of the Scare - travelmugla
Dünyanın en ünlü perili evlerini konu alan bu belgesel, paranormal olaylara karşı bambaşka bir bakış açısını size gösterecek.

10. The Keepers

The Keepers - travelmugla
Maryland’de bir lisede öğretmenlik yapan Rahibe Catherine Cesnik 1969 yılında bir anda ortadan kayboldu ve cesedi 2 ay sonra bir çöp kovasının yanında bulundu, rahibenin başına gelenlerse tam bir gizem… 

11. Casting JonBenét

Casting JonBenét - travelmugla - belgesel
Listedeki en ilginç belgesellerden birisi olan bu belgesel 1996 yılında ortadan kaybolan çocuk güzellik kraliçesi JonBenét Ramsey’in hikayesini konu alıyor. Ölümler, kayıplar ve çözülemeyen gizemlere ilginizi çekiyorsa bu belgesele vakit ayırmalısınız. 

12. Team Foxcatcher

Team Foxcatcher - travelmugla - belgesel
John du Pont, ABD Olimpik Güreş takımını destekleyen bir multimilyonerdi. Zaman içerisinde bir güreşçiye oldukça takıntılı yaklaşmaya başladı. Dave Schultz adındaki bu genç ve John du Pont arasında yaşananlar, kesinlikle izlemeye değer. İşin sonunda Schultz’un acımasız bir şekilde öldürüldüğünü de söyleyelim.

13. The Jeffrey Dahmer Files

The Jeffrey Dahmer Files - travelmugla - belgesel
Belgesel, tecavüze teşebbüs, cinayet ve yaralama suçlarıyla nam salmış bir adam olan Jeffrey Dahmer Files’in yakalandığı 1991 yılına odaklanıyor. Sorgular, itiraflar ve yaşananlar akıl alacak gibi değil!

14. The Family I Had

The Family I Had - travelmugla - belgesel
Evde bakıcısıyla birlikte otururken 13 yaşındaki bir erkek çocuğun 4 yaşındaki kardeşiyle otururken sebepsiz bir şekilde aniden çocuğun kız kardeşini boğması ve 17 yerinden bıçaklamasının ardından kızının ölümü ve oğlunun yaptıklarını kabullenmeye çalışan bir anneyi konu alıyor. 

15. The Cannibal That Walked Free

The Cannibal That Walked Free - travelmugla - belgesel
 Issei Sagawa, yaşadığı dairede bir kadını silahla vurarak öldürdü. Ancak film bundan sonra kopuyor. Sagawa öldürdüğü kadını yerse onun gençliğine ve güzelliğine sahip olacağına inanıyordu. Cesede tecavüz etti, parçalara ayırdı ve kadının tamamını yavaş yavaş yedi. Cesetten kalan parçaları ise göle fırlattı. Yargılanmak için 2 yıl bekledi. Avukatının akıl sağlığı yerinde olmadığı konusundaki ısrarı sonucu dava düştü ve adam ülkesine yani Japonya’ya gönderildi ve özgür olarak yaşıyor. Korkunç belgeseller konusunda bu belgeselden bahsetmemek olmaz!

16. And Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

And Dear Zachary A Letter to a Son About His Father - travelmugla belgesel
Acımasız bir şekilde eski kız arkadaşı tarafından öldürülen Andrew Bagby’nin, katilinden doğacak oğlunun geleceğine bir mektup olarak çekilen belgesel…

Kaynak: 1