Aynı evden birisi koronaya yakalanmışsa sizin de yakalanmamanız mucizeye kalıyor. Peki bu durumu mucize olmaktan çıkarmak ve koronadan korunmak evde karantina için neler yapabilirsiniz?

Yaklaşık 1 yıldır Çin’in Dünya’nın başına bela ettiği corona virüsü ile neredeyse bütün ülkeler mücadele ediyor. Ülkemizde de mücadele devam etse de vaka sayıları bir hayli yüksek seyrediyor. Ülkemizde alınan tedbirlerden birisi de pozitif vakanın ve temaslılarının eve karantinaya alınması. Peki aynı evde yaşadığınız birisinin korona testi pozitif çıkarsa kendinizi korumak için ne gibi tedbirler alabilirsiniz. Size 8 maddelik korunma yolunu listeledik.

1. Test yaptırın

covid test travelmugla
Los Angeles Sollis Health’in tıbbi direktörü Dr. Scott Braunstein, aynı evde yaşadığınız birisinin COVID-19 testi pozitif çıkarsa, en kısa sürede kendiniz için bir test yaptırmanızı öneriyor.

Braunstein; “Ancak yaptırdığınız test negatif olsa bile, yine de tedbir almaya devam etmelisiniz. Virüs henüz kendini göstermemiş olabilir. Bu nedenle testi pozitif çıkan kişiden birkaç gün sonra test yaptırmanız daha doğrudur. Testlerin, son temastan sonra 5 ila 7 içerisinde sonra daha doğru sonuçlar verdiğini biliyoruz. Bu nedenle bu zaman aralığında bir test yaptırabilirsiniz.” , “Eğer testlere ulaşamıyorsanız, herhangi bir belirti göstermediğiniz sürece 14 gün karantinaya almak başka bir seçenektir” dedi.

2. Pozitif olan kişiyi evinizin içerisinde karantinada tutun

korona maske travelmugla

Sağlık Bakanlığı, evde karantina sürecinde yapılması gerekenlerle ilgili şunları öneriyor;

  • COVID-19’u olan kişi, kendisini evdeki diğer kişilerden ayırmalıdır.
  • Mümkünse, COVID-19’lu kişi ayrı bir yatak odası ve banyo kullanmalıdır.
  • Evdeki herkes, COVID-19’lu kişiden mümkün olduğunca en az 1.5 metre uzakta durmalıdır.
  • Havlu gibi kişisel eşyalar ortak kullanılmamalıdır.
  • Eve ziyaretçi kabul edilmemelidir
  • Evdeki diğer kişiler COVID-19’lu kişinin yanında maskesiz durmamalıdır, odasına maskesiz girmemelidir
  • Kıyafetler 60-90 derecede normal deterjanla yıkanmalıdır

Sağlık Bakanlığın halka yönelik bilgilendirmelerine buradan ulaşabilirsiniz.

3. Evinizi sık sık havalandırın

korona evi havalandır travelmugla
Northwell Health’in bulaşıcı hastalıklar bölümünde yardımcı Doç. Dr. Bruce E. Hirsch; “Evi havalandırmak, özellikle virüsün iç mekanlarda çok küçük damlacıklar halinde havada kalabileceğini ve potansiyel olarak başkalarına bulaşabileceğini düşündüğünüzde, son derece önemli.” dedi.

4. Maske takın

tek kullanımlık maske travelmugla
Corona virüsünden korunmanın temelinde maske, mesafe ve hijyen öneriliyor. Maskenin virüsün bulaşma riskini azalttığı biliniyor. Maskeniz kalitesiz dahi olsa virüs ağız, burun ve gözden bulaştığı için ellerinizi ağzınıza ve burnunuza götürmeyi engellediği için koruma sağlamış oluyor. Özellikle evinizde COVID-19 testi pozitif çıkan birisi varsa evin içerisinde mutlaka maske takmalısınız. Çünkü virüsün damlacıklar halinde havada asılı kalabildiği söyleniyor. Hasta olan kişinin de mutlaka maske takması gerekiyor.

5. Ellerinizi sık sık yıkayın ve yüzeyleri dezenfekte edin

elleri yıka travelmugla
Sağlık Bakanlığı hijyen konusunun önemine neredeyse her gün vurgu yapıyor. Özellikle hasta olan kişinin yanında geçirilen süreden sonra;

  • Ellerinizi sık sık en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su hemen bulunamıyorsa, en az yüzde 60 alkol içeren el dezenfektanı ya da yüzde 80 alkol içeren bir kolonya kullanın.
  • Yıkanmamış ellerle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.

Ayrıca masalar, kapı kolları, ışık düğmeleri, kulplar, masalar, tuvaletler, musluklar, lavabolar ve elektronik cihazlar gibi “yüksek temaslı” yüzeylerin ve öğelerin her gün temizlenmesini ve dezenfekte edilmesi öneriliyor.

6. Sağlıklı beslenin

sağlık beslenme travelmugla
Dünyadaki bütün sağlık otoriteleri, COVID-19’a karşı bağışıklığın önemli olduğunu dile getiriyor. Bol sıvı tüketmek ve sağlıklı beslenmek bağışıklığı güçlendirmek için yapmanız gerekenlerin en başında gelenler. Uzmanlar; belirli sağlık koşullarının bir kişiyi COVID-19 komplikasyonlarına yatkın hale getirdiğini, bu sağlık sorunların çoğunun yaşam tarzı değişiklikleriyle giderilebildiğini belirtiyor.

Obezite riski, kalp hastalığı ve insülin direnci olan kişiler hastalık için riskli gruplar arasında ancak bu tip rahatsızlıklarda perhize uygun beslenmeyle covid-19’u ağır geçirme riskini azaltıyor. 

7. Güvenilir kaynaklardan bilgi edinin, bilgi kirliliğinden kaçının

tablet oku travelmugla
COVID-19 hakkında uzmanlardan bilgi almaya, onların tavsiyelerini uygulayın. Medyada çok çeşitli bilgiler dolaşsa da bir çoğunun doğruluğu tartışmalı. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nın covid-19 için hazırlamış olduğu web sitesini inceleyebilirsiniz.

8.  Stresinizi azaltmak için arkadaşlarınızla konuşun

telefon görüşmesi travelmugla
Corona virüsün ülkemize görülmeye başladığı ilk günden itibaren hepimiz oldukça stresliyiz. Yakalanma korkusu testinizin pozitif çıktığı anda karmaşık duygular yaşamaya başlıyorsunuz. Yakınlarınızdan birisi pozitif çıkmışsa da günleriniz tedirginlikle geçmeye başlıyor. Bu süreçlerde etrafınızda pozitif çıkanları sık sık arayıp halini hatırını sormanız, siz pozitif çıkmışsanız arayanınız yoksa bile sizin birilerini arayıp muhabbet etmeniz mental olarak sizleri çok rahatlatma olasılığı yüksek.

Kaynak: 1