Gezinizde yanlış tarzda bir çanta seçmeniz gezinizi işkenceye çevirebilir. Gezilerinize uygun çanta seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bunlara değindim. Bu konuyu en iyi Kabak Koyu‘na tekerlekli valizle gidenler anlar.

Bavul yada Sırt Çantası Hangisini Seçmeliyim

Eğer ki gideceğiniz tatilde bir otele yerleşip tekrar oradan ayrılacaksanız bavul hatta tekerlekli bavul tam size göre.

bavul seçimi

Bavulların Artıları;

 • Bavullara eşya doldurmak ve içindeki eşyalara ulaşmak kolaydır,
 • Bütün eşyalarınız bir düzen içerisinde durur
 • Tekerlekleri bir çok alanda işinizi kolaylaştırır ve yorulmadan taşımanızı sağlar

Bavulların Eksileri;

 • Kaldırım veya düz yoldan çıktığınızda bu tasarım harikası bavullar tam bir işkence halini alabilir
 • Elinizde taşımanız çok zordur
 • Büyük oranda taksi vb kullanmak zorunda kalırsınız
 • Kalacağınız yer konusunda sıkıntı çıkmaması çok önemlidir çünkü bavulu taşımak çokta kolay olmaz.

Tatilinizde tek noktaya gitmeyecekseniz bir kaç yerde tatil yapacaksanız, birazda kendinizi doğaya atacaksanız sırt çantası tam size göre, sırt çantası alırken dikkat edilmesi gerekenlere de sırt çantasının eksileri kısmında değindim.

sırt çantası seçimi backpack

Sırt Çantasının Artıları;

 • Herhangi bir taşıta ihtiyaç duymazsınız
 • Özgürce bir yerden başka bir yere hareket edebilirsiniz
 • Taşıması daha kolaydır

Sırt Çantasının Eksileri;

 • Sırtınızı çok terletebilir, sırt ile çanta arasında boşluk bulunan modellerden kullanmak gerekir
 • Eşyalarınıza ulaşmak bavula göre daha zor olabilir, çantanın farklı gölgelerinden içine ulaşılabilen modellerden almak gerekir.
 • Belinizi ağrıtabilir, göğüs ve bel kemerleri olan modellerden kullanmak gerekir
 • Yürümeye alışık olmanız gerekir
 • Konforlu ve uzun bir tatil için alacağınız sırt çantası için kesenin ağzını açmanız gerekir

Günlük çantalar

günlük sırt çantası seçimi

Okul çantası benzeri çantalardır. Hem sırtınızda hemde ön tarafınızda taşıyabileceğiniz rahatlıkta almanız size avantaj sağlayacaktır. İçindeki eşyalarınıza ulaşmanızı kolaylaştıran ekstra fermuarlar önemli. İhtiyacınız olan eşyayı bulmak için her seferinde üstten alta doğru çantayı karıştırmanız gerekmez. Çantanızı seçerken bir çok hava yolu firmasının yanınıza alabileceğiniz bagaj ölçüleri olan 22″ x 14″ x 9″(En, boy, derinlik) (ölçüler ortalamadır farklılık gösterebilir) ölçülerinde olması önemlidir. Böylelikle daha fazla eşyanızı kargo bölümünde başına ne geleceğini bilmeyerek teslim etmek zorunda kalmazsınız.

Çanta / Bavul /Valiz Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Genel Konular

bavul

Çantanın Açılma Yönü

Bu konu sırt çantaları için geçerli çünkü sırt çantalarının neredeyse tamamı üstten fermuarlıdır ve en alttaki eşyanıza da en ortadaki eşyanıza da aynı yerden ulaşmaya çalışırsınız. Bu konuda en çok yanlışa düşülen nokta çantanın ne için yapıldığı. Sırtlarda gördüğünüz o kocaman çantaların hepsi aynı amaç için yapılmıyor.

Bacpacking ve dağ yürüyüş/tırmanışları için yapılanları var. Dağ için yapılan modeller yukarıda bahsettiğim şekilde üstten tek fermuarlıdır. Çünkü genellikle kamp kurulduğu zaman içerisindeki eşyalara ulaşma ihtiyacı olur. Backpacking için yapılan modeller ise bavul gibi ön yada arka yüzünden tamamen açılanlardır. Hem eşyalarınızı daha düzenli yerleştirebilirsiniz hemde her an ihtiyacınız olabilecek herhangi bir eşyanıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sırt çantası alırken bu konuya dikkat etmenizde faya var.

Çanta Güvenliği

Hırsızlar siz yolunuzda giderken hiç haberiniz olmadan sırt çantanızı açıp bir şeyler çalmayı çok severler. Bu konuda tedbir olarak kilit ile kapatılabilenler tercih edilebilir ancak bunlarda tam anlamıyla koruma sağlamaz. Çantanız sırtınızda giderken duyularınızı açık hale getirin ve çantanızı hissedin. 

Bavullar ve valizler için bu konu sırt çantaları kadar yoğun değildir çünkü siz giderken eğilerek bavulunuzun tamamını açması gerekir ki bu pek mümkün olmayan bir durum. Siz yine de her ihtimale karşı kilitli yada şifreleri 0000 olmayanlardan almaya özen gösterin.

Rahatlık

Sırt çantanızın rahat olmasına dikkat edin çünkü beliniz ve omuzlarınız için bu önemlidir. Omuzların süngerli ve yumuşak, yükseklik ayarlı, sırt hava kanallı ve göğüs ile bel kemerli olmasına özen gösterin. Ağır eşyalarınızı sırtınıza yakın olan kısıma yerleştirmeniz sırtınızın rahatlığı için önemlidir. Ağırlık dengesini mümkün olduğunca vücudunuza yakın tutmaya çalışın.

Tekerlekli bavulların dışı sert malzemeden olanların inovatif modelleri mevcut. Hava alanı gibi uzun beklemeli yerlerde kullanabileceğiniz hem bavul hem oturak şeklinde olanları var. Bu tarz valizler kullanılabilir. Mümkün olduğunca tekerleklerin büyük ve dışı yumuşak malzeme kaplı olmasına dikkat edin. Bu küçük çukurlardan geçişinizi ve sert zeminlerde sessizliği sağlayacaktır. 

Gezilerinize Uygun Çanta Seçiminde dikkat edilmesi gerekenler konusuna burada son veriyorum. Yorumlarınızı ve eklemek istediklerinizi aşağıdan iletebilirsiniz.