Kabak Koyu, Fethiye’nin Faralya köyünde yer alıyor. Faralya Köyünün Fethiye Merkezine uzaklığı 8 kilometre civarı. Kabak Koyu yeşil ve mavinin buluştuğu eşsiz koyların arasında kendisine iddialı bir yer ayırmış durumda.

Doğa ile iç içe tatil yapmayı sevenler için ideal bir koy. Ben doğada yapamam diyenler için işkence halini alabilir.

Blue sea by Zeynep Gürel on 500px.com

Kabak Koyu Özellikleri

Koyun etrafı yüksek yamaçlarla çevrili, Koyda Aladere Şelaleri ve şelalelerin oluşturduğu doğal havuzlar da yer alıyor.

Kabak Koyuna giderseniz Aladere Şelaleleri’ne de mutlaka gitmelisiniz.

Aladere Şelaleleri Nerede? Nasıl Gidilir?

Şelaleye iki ayrı yoldan gidilebiliyor. Birisi Likya Yolu üzerinden gidebileceğiniz patika yol, Diğeri daha zor ama kestirme bir yol. İkinci yol biraz tehlikeli olabilir onun için rehber eşliğinde gitmeniz faydalı olacaktır.

Ben zoru severim diyenler için parola “siyah çirkin demir boru” takip et o seni götürür.

Kabak Koyu Plajı

Plaj yaklaşık 200 metre uzunluğunda kum ve küçük çakıllardan oluşuyor. Kabak Koyu sit alanı olarak tescil edildiğinden herhangi bir işletme yok, dolayısıyla giriş ücretsiz. Denizden çıktığınızda kullanabileceğiniz ücretsiz duşlar var. Şezlong yada şemsiye temin edebileceğiniz işletme de yok. Yanınızda dinlenmek ve gölgelik için eşya götürmeniz gerekiyor. Dedik ya doğa ile iç içesiniz diye 🙂

Denizi sezonun canlı döneminde pek temiz olduğunu söyleyemeyiz bunda denizinin genellikle dalgalı olması da etkili. Fotoğraflardaki o turkuaz denizi görmeniz şansınıza kalıyor.

Denizi sığ değil birden derinleşiyor. Bunu dikkate alarak denize girmeniz ve çocuklarınıza göz kulak olmanızda fayda var.

Kabak Koyu by Doğa Giray on 500px.com

Kabak Koyu Kamp Yerleri ve Konaklama

Koyun sit alanı olarak tescil edilmesinden kaynaklı (Bence de en doğrusu) konaklama hizmeti veren işletme sayısı oldukça kısıtlı. Ancak yine de konaklayabileceğiniz pansiyonlar, bungalovlar ve kamp alanları mevcut.

Biraz uzak olmakla birlikte Faralya Köyünde bulunan pansiyonlarda da konaklayabilirsiniz.

Sezonda elinizi kolunuzu sallayarak “Nasıl olsa yer buluruz” düşüncesi ile gidecek olursanız büyük ihtimalle dışarıda kalırsınız. Önceden rezervasyon yaptırın yada yer bilgisi alarak gidin.

Kabak Koyu Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Uzunyurt Mahallesi – Fethiye / MUĞLA

Ulaşım: Fethiye merkezden kalkan dolmuşlar ile Faralya Köyüne kadar gelebilirsiniz. Kendi aracınız ile de Ölüdeniz tarafından ulaşabilirsiniz, aracınızı bırakabileceğiniz otopark var. Köyden koya yürüyerek ulaşmak zor, yaklaşık bir saat yürümeniz gerekir.  Otoparktan köy ahalisinin dolmuşları ile ücret karşılığı koya ulaşabilirsiniz.

Kabak Koyu Anlık Hava Durumu