Toparlar Şelalesine Nasıl gidilir?

İl Merkezine 60 km, Köyceğiz İlçesine 5 km uzaklıkta bulunan Toparlar Şelalesi, Muğla- Köyceğiz Yolu üzerinde Köyceğiz’ in Toparlar Mahallesinde bulunmakta;
Muğla-Köyceğiz yolu üzerinden toprak yola sapılarak 15 dakika yürüyüş mesafesi sonucu bu doğa cennetine kavuşmuş bulunmaktayız.

toparlar-selalesi-travelmugla-1

Toparlar Şelalesine Neden Gidilir?

Yazın sıcaklığından bunalanlar ve trekking sevdalıları için bulunmaz bir fırsat olan Toparlar Şelalesi; serin havası, doğa ve su sesleri ile kızıl toprağıyla bizleri karşılıyor.
Köyceğiz gölünün kuzeyinde bulunan bu cennet harikası noktada; isterseniz patika yolda yürüyerek doğa yürüyüşü yapabilir veya bizim gibi vadi içerisinde akan suyun içerisinde ilerleyerek doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

toparlar-selalesi-travelmugla-2

Öneriler

Suyun akışının hızlı olması ve engebeli alanların çokluğu nedeniyle rahat bir ayakkabı ve eşofman ile geziye gelmenizi öneririz.
Ayrıca şehir merkezine uzaklıkta doğal bir alan olması nedeniyle, yiyecek ve içeceklerinizin çantanızda bulunmasında fayda var. Eğer yanınıza içecek/ yiyecek almadıysanız da üzülmeyin, araçları park ettiğiniz alanda sizi karşılayan köylü teyzelerimiz ve çocuklardan gözleme, su, limonata gibi gıdalar satın alabilirsiniz. Tabi birazcık tuzlu ama aç ve susuz kalmaktan iyidir.
Ve son olarak özellikle yaz aylarında piknikçi ve turist akınına uğrayan bu doğa harikasına erken saatlerde gitmeniz size daha keyifli anlar yaşatacaktır.

toparlar-selalesi-travelmugla-3

VE TOPARLAR ŞELALESİ

Dağlardan sızan sular ve oluşan küçük gölcükler doğa sevdalıları için unutulmaz anlar yaşatmakta; 15 dakikalık bir yürüyüşün ardından ilk büyük şelaleye sizi karşılayacaktır.
Yaklaşık 4-5 metre derinliğinde olan bu şelalenin serin sularında yüzerek yorgunluğunuzu tamamen atabilir ve keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Ancak suyun tuzsuz olması ve derinliği göz önüne alarak iyi yüzme bilmeyenlerin dikkatli olmasını önermekteyiz.
Trekking sevdalıları ise bu ilk şelalenin ardından kayalıklara tırmanmaya devam ederek daha bir çok şelale ve güzelliklerin tadını çıkarabilirler.

toparlar-selalesi-travelmugla-4

-Ulaşımın kolay olması ve böyle bir güzelliğin doğal haliyle korunması, yaşatılması biz TravelMugla ekibini gerçekten mutluluktan delirtiyor. Hani başka bir şehirde yaşayamam dersiniz ya, sanırım Muğla’ da bizim için öyle arkadaşlar. Bu şehir her noktasında her mevsiminde farklı bir güzellik barındırıyor ve her seferinde bizi şaşırtmaya devam ediyor.
-Doğal güzelliklerinin yanında doğa yürüyüşü sevenler içinde ayrı bir heyecanı barındıran Toparlar Şelalesinde patika yollarda karşımıza çıkan semboller, buranın aynı zamanda trekking sevdalıları içinde bulunmaz bir nimet olduğunu bize gösteriyor. Gündüz kaybolmak zor ama gece kamp yapanlar ve yürüyüş severler için bu izler gerçekten önemli bir yer ediniyor.
-Karşımıza az da olsa çöpler çıktı. Tamam anlıyoruz buralara gelmek herkesin hakkı ama bu doğa hepimizin ve emin olun bu doğa güzellikleri gitgide azalıyor. O yüzden daha dikkatli ve özenli davranmalıyız. En azından çevreye attığınız o poşetleri çöplerinizi toparlayarak içine koymanız ve çöp kutusuna atmanız; size 25 kuruştan daha fazla şeyler kazandıracaktır.

Sizlerde yazıma yıldızlı puan vererek yada yorumlarınızla yazımı geliştirmeme yardımcı olabilirsiniz.

 Köyceğiz’de gezilecek yerler hakkında bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Toparlar Şelalesi Nerede?

Toparlar Şelalesi Hava Durumu