Yuvarlakçay “Yandım Dedikçe Buzz Gibi Bir Çay” Yuvarlakçay, Köyceğiz sınırları içerisinde Türkiye’nin en güzel salıncakları sıralamasında zirveyi zorlayan güzellikteki salıncakları ile birlikte muhteşem bir ziyaret alanı. Sandras Dağının suları ile beslenen derede yaz kış su sıcaklığı ya da daha gerçekçe ifadeyle soğukluğu aynı seviyede kalıyor ve yazın sıcağından kaçmak için harika bir nokta.

yuvarlakcak-travelmugla

Köyceğiz Yuvarlakçay

Yuvarlakçay’a Neden Gidilir?

Kabul edelim ki yaz mevsimini çoğumuz sevse de nem ve sıcaktan bunalırız. Yuvarlakçay işte tam bu noktada yazın bunaltıcı sıcağından kurtulmak isteyen yerli/yabancı tüm turistlerin uğrak yeri konumunda.
Çay kenarında yer alan restoranlarda serpme köy kahvaltınızı yaparken; serinliğin ve doğanın keyfini aynı anda çıkartabilirsiniz.
Ayrıca bu restoranlarda çay üzerinde yer alan salıncaklarda sallanarak keyif yapabilir, yüzmenize güveniyor ve soğuğa dayanıklıyım diyorsanız çay içinde yüzebilirsiniz. Ama şimdiden söyleyeyim gerçekten çok ama çok soğuk 🙂
Ortalama fiyatlar hakkında aşağıdaki menü fotoğrafına bakarak bilgi edinebilirsiniz.

yuvarlakçay fiyat listesi travelmugla yuvarlakçay fiyat listesi travelmugla

Yuvarlakçay’da Kamp Yapılıyor mu?

Herhangi bir kamp alanı yok ancak işletmelerden rica ederseniz bazıları size yer göstererek çadırınızı kurmanıza izin verebiliyor.

Yuvarlakçay’da Konaklama

Bölgede bungalov, butik otel, apart tarzı konaklayabileceğiniz küçük işletmeler mevcut. Gitmeden önce mutlaka yer sormayı unutmayın.

yuvarlakcak-travelmugla

Köyceğiz Yuvarlakçay

Yuvarlakçay Nerede?

Köyceğiz’ in “soğuk cenneti” olarak anılan ve Sandras Dağı eteklerinden eriyen kar suları sayesinde yaz/kış su sıcaklığını aynı seviyede tutan Yuvarlakçay, Köyceğiz İlçe Merkezine 20 km uzaklıkta, haritada 4,8 Km olarak görünen bölgede bulunuyor. Bu yol boyunca bir çok restoran bulunuyor ve hepsi birbirinden güzel.

Yuvarlakçay’a Nasıl Gidilir?

Köyceğiz-Ortaca yolu üzerinden “Beyobası” sapağına sapıp 15 km ilerledikten sonra yada Köyceğiz yönünden gelenler için Zeytinalanı yol üzerinden 12 km ilerledikten sonra bu güzide doğa harikasına ulaşıyorsunuz. Aracı olmayanlar ise Köyceğiz İlçe Merkezinden yarım saatte bir kalkan dolmuşlara binerek bu güzelliğe kavuşabilirsiniz.

Öneriler:

– Ulaşım konusunda tabela eksikliği var. O yüzden Beyobası yada Zeytinalanı sapağını kaçırmamanız için navigasyonunuzu açık tutmanızı öneririz. Sapağa saptıktan sonra ise yol gerçekten rahat. Bazı yerlerde toprak yol olsa dahi rahatlıkla Yuvarlakçay’a ulaşıyorsunuz.
– Çayın keyfini almak için ne yazık ki bir restorana uğramanız gerekiyor. Çay üzerinde bir çok restoran var ve fiyatlar benzer. En azından bir çay, kahve molası vererek bu güzelim doğa harikasının tadını çıkarabilirsiniz.
– Yüzme bilmeyenlerin ve soğuğa karşı hassas olanların çaya girmemesinde fayda var. Çay gerçekten derin ve akıntılı. Yüzmesine güvenen arkadaşların ise mayoları yanında bulunsun, salıncaktan sallanırken kedinizi hızlıca suya bırakın. Bakalım kaç saniye su içinde kalabileceksiniz. 🙂

– Anayol üzerinden sapağa saparken tabelalar gerçekten yeterli değil, ancak sapaktan sonra yol çoğunlukla asfalt ve güzel. O yüzden ulaşım konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmayacağınızı düşünüyoruz.
– Özellikle yaz aylarında yerli/yabancı turist sayısının fazla olması nedeniyle bölge gerçekten kalabalık. O yüzden erken saatlerde gelmeniz sizin için faydalı olacaktır.
– Çayın keyfini yaşayabilmek için illa bir restorana uğramanız gerekiyor. Çünkü çay kenarında devamlı bir restoran zinciri söz konusu. Ancak fiyatların normalin bir tık üzerinde ancak fahiş olmaması sevindirici. En azından bir çay/kahve molası vererek bu doğa harikasının tadını çıkarmanızı öneriyoruz. 4 çay 1 küçük su için 12 TL ödemiştik 🙂 (Temmuz 2019)
– Sandras Dağı eteklerinde yer alan bu güzide yere giderken yol üzerinde bir çok çeşme bulunmakta. Bence arabanın bagajında boş damacananız bulunsun.

Köyceğiz’de gezebileceğiz diğer yerleri keşfetmek için tıklayın.

Yuvarlakçay Hava Durumu