Şu dönemde yaşadığımız virüs salgını nedeniyle evlerimizden dışarı çıkamıyoruz. Çocuklu aileler bazen dışarıda kaçamak yapıyordu ancak 20 yaş altına sokağa çıkma yasağının gelmesiyle birlikte çocuklarımızla beraber evlerden çıkamaz duruma geldik. Doğal olarak çocuklarımız evlerden dışarı çıkamadığı için enerji patlaması yaşıyor ve bu enerjilerini atabilmek ve çocuklarımızla keyifli vakitler geçirebileceğimiz çocuk aktiviteleri listesi hazırladık. Umarım ailecek güzel vakitler geçirirsiniz.

1- Birlikte oynanabilecek oyunlar

Çocuk Etkinlikleri Aile Oyunları
Çocuğunuzu tabletten uzaklaştırmak istiyorsanız ona yapabileceğiniz en büyük iyilik onunla iletişim kurmak, birlikte eğlenebildiğinizi göstermek olacaktır. Çocuğunuzun da isteklerini dikkate alarak birlikte oynayabileceğiniz oyunlar:

Oturma Odasında Kamp Yapın

Kamp kurmak çocukların her zaman hoşuna giden çocuk aktiviteleri arasında yerini alıyor. Küçük bir çadırı salona ya da oturma odasına atın çadırınız yoksa battaniye yada çarşaf gibi eşyalarınızı kullanabilirsiniz. Çadır şeklini vermek için koltuk, sandalye gibi eşyalardan yardım alabilirsiniz. En basiti battaniyenin altına yatıp bacak bacak üstüne atmaktır. Biraz daha kapsamlı yapmak için uyku tulumlarını, yastıkları ve fenerleri, piknik malzemelerini çıkarın. Çadırınız istediğiniz kadar kalabilir. Gece boyunca eğlenceli müzikler açarak, sohbet ederek kamp yapabilirsiniz.

Çocuk Etkinlikleri Evde Kamp

Kapalı Bowling

Evde yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biridir. Koridorda bir bowling salonu yaratmaya ne dersiniz? 

Kullanılacak Malzemeler:
• On tane boş su ya da soda şişesi (Su şişesi daha güvenli ve komşular için daha sessiz olur),
• Varsa tenis topu yoksa herhangi bir top
• Renkli koli bandı
• Siyah ve beyaz sprey boya

Şişeleri boyayın. Koli bandı ile oyun alanını belirleyin. Alanın bir ucuna şişeleri dizin ve diğer ucundan atışlara başlayın. Bol bol strike yapın 

Çocuk Etkinlikleri Bowling

 • Birlikte evde bozulan ya da aksayan bir şeyi tamir edin.
 • Sevdiği bir yemeği ya da tatlıyı birlikte hazırlayın.
 • Çiçek ekin, evinizdeki çiçekleri sulayın, topraklarını birlikte değiştirin veya çiçeklere bakım yapın.
 • Çocuğunuzun en sevdiği kutu oyunları oynayın. (Kızmabirader, jenga gibi.)
 • Zeka geliştirici oyuncaklar ile oynayın. (Satranç, dama, solo test gibi.)
 • Becerilerini geliştirebilecekleri oyunlar oynayın. (Hamur, akıl küpü gibi.)
 • Nostaljik oyunlar oynayın. (Misket, sessiz sinema oyunu, evcilik gibi.)
 • Dijital ama faydalı oyunlar oynayın. (Elbette çocuğunuz tablet, bilgisayar gibi teknolojik cihazlarla da oynamak ister. Çocuk gelişim uzmanları, teknolojik aletleri yasaklamanın çözüm olmadığını her defasında hatırlatıyorlar. Yasaklamak yerine, çocukların bilişsel becerilerini geliştiren MentalUP gibi oyunları günlük yarım saat oynatmayı tavsiye ediyorlar. Çocuğunuzun teknolojiyi faydalı yönde kullanmasını sağlayacak pedagog onaylı MentalUP Eğitici Zeka Oyunu’nu bu linkten inceleyebilirsiniz.)

2. Aile bilincini oluşturan aktiviteler

Çocuk Etkinlikleri Aile Albümü
Çocukların dikkatini tablet dışında bir şeye çekme konusunda en önemli noktalardan biri de aile bireylerinin bağlılığı ve aile bilinci. Çocuklara yasaklar koyarak ya da onlara sert bir tavırla yaklaşarak değil onun aileyle vakit geçirmesini sağlayarak tabletten uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. İşte aile bilincini ve bağlılığını arttırabilecek çocuk aktiviteleri:

“Hatıra Kutuları” Oluşturun

Ailecek daha önce gittiğiniz yada ileriki güzel günlerde gidecek olduğunuz yerlerden hatıra olarak alacağınız veya toplayacağınız taş, deniz kabuğu gibi şeyleri biriktireceğiniz bir kutu hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

Kutu, kaplamak için renkli kağıtlar, süslemek için elinizde ne varsa, yapıştırıcı

Yapılışı:

Önce kutuyu güzelce renkli kağıtlarla kaplayın, renkli kağıt yoksa boyayın. Elinizdeki süs eşyalarını yapıştırın. Bu aşamaları mümkün olduğunca çocuğunuz yapsın yapamadığı yerlerde küçük yardımlar yapabilirsiniz.

Çocuk Etkinlikleri Hatıra Kutusu Yapımı

 • Birlikte eski aile albümüne, onun çocukluk fotoğraflarına bakın. Bu sırada merak ettiği şeyleri ona anlatın.
 • Aile fotoğrafları ya da selfie çekin, bunu eğlenceli hale getirin.
 • Işıkları ve teknolojik aletleri tamamen kapatıp mumlar yakın. Ailece bir araya gelip sohbet edin.

3. Enerjisini atabileceği fiziksel aktiviteler

Çocuk Etkinlikleri Evde Çocuk Spor
Çocuklar genelde oldukça enerjik ve hareketlidirler. Bu durumda onları suçlamak ve bir köşede uslu uslu oturmalarını söylemek büyük bir hata olacaktır. Çocuğunuzun enerjik olduğunu görüyorsanız onu tabletten uzaklaştırmak için enerjisini atabileceği aktivitelere yönlendirmelisiniz. İşte çocuğunuzun enerjisini atabileceği eğlenceli çocuk aktiviteleri:

 • Onu yormayacak şekilde, yaşına uygun hareketlerle spor yapın.
 • Birlikte müzik dinleyin ve dans edin.
 • Basketbol, voleybol ve futbol gibi top oyunları oynayarak spor becerisini geliştirin.
 • Körebe, saklambaç gibi onun da sevdiğini bildiğiniz oyunlar oynayın.

4. Yaratıcılığını geliştirebilecek aktiviteler

Çocuk Etkinlikleri Yaratıcı Etkinlik
Çocuklar her dönemde yaratıcılıklarını besleyecek aktivitelere ihtiyaç duyuyorlar. Kocaman hayal dünyaları için faydalı olabilecek pek çok aktivite var. İşte çocuğunuzu tabletten uzaklaştırırken yaratıcılığını geliştirebilecek bazı çocuk aktiviteleri :

Aile Limonata yada Portakal Suyu Standı

Çocuğunuzla oluşturacağınız stand ile hem taze sıkılmış meyve sularını içirebilir hemde sorumluluk vererek servis yaptırabilirsiniz. 

Kullanılacak Malzemeler:

Limon, portakal yada farklı meyveler. Karton, yapıştırıcı, dekor için evinizde bulunan çiçekler veya boyalar.

Yapılışı:

Kartonlardan U seklinde meyve suyunu koyacağınız kabın sığabileceği bir parça kesin, devrilmemesi için altına düz bir karton parçası yapıştırın ve etrafını süsleyin. Daha sonra meyve sularını sıkın ve çok büyük ve ağır olmayan bir kaba doldurun. Sonrasında hazırladığınız standa bardaklar ile birlikte koyarak çocuğunuzun size meyve suyu satmasına yada ikram etmesine izin verin. Mümkün olduğunca çocuğunuz yapmasına izin verin, yapamadığı yerlerde küçük yardımlar edin. 

Çocuğunuzun dükkanına bir isim bulması ve size meyve suyu getirmesi sorumluluk bilinci oluşmasına katkı sağlayacaktır. 

Çocuk Etkinlikleri Limonata Standı

Yemek Sanatını Deneyin

Buzdolabını açın ve abur cubur çekmecesini açın içindeki meyveleri, sebzeleri ve abur cuburları çıkarın. Kafanızda ne yapacağınızı tasarlayın, havuç, salatalık, domates veya diğer renkli meyve ve sebzeleri kesin. Bu malzemelerle palyaçodan trene kadar çok güzel bir sanat eseri yaratabilirsiniz. Gözler için zeytinler, tekerlekler için yuvarlak kraker, peynir dilimleri vs. Hayala gücünüz ile baş başasınız. 

Çocuk Etkinlikleri Yemek Sanatı

 • Birlikte hayal gücünüzü kullanarak bir hikaye yazın.
 • Çocukların en sevdiği etkinlik: Renklerle oynayın ve resim yapın.
 • Dikiş dikmek, maket yapmak gibi el işi etkinlikleri yapın.
 • Birlikte ahşap bir eşyayı ya da mobilyayı boyamayı deneyin.
 • Yaşına göre kuklalarla minik gösteriler düzenleyin.
 • Onun en sevdiği oyuncaklar/karakterler için bir hikaye yazın ve canlandırın.

5. Sosyal sorumluluk aktiviteleri

Çocuk Etkinlikleri Sosyal Sorumluluk

Çocuğunuz hangi yaşta olursa olsun sosyal sorumluluk bilinci kazanması oldukça önemli. Çocukken yapacağınız her aktivite onu yetişkinlik dönemine hazırlayacak ve karakterinde bir iz bırakacak. Çocuğunuz yardımlaşmayı, diğer canlıların önemini öğrensin istiyorsanız birlikte yapabileceğiniz aktiviteler:

Basit Bir Kuş Besleyicisi Oluşturun

Bahçenize yada balkonunuza kuşları çekerek hem çocuklarınızı heyecanlandıran hemde kuşlara yem vermek için basit bir kuş yemliği hazırlayabilirsiniz.

Kullanılacak Malzemeler:
• Kuş yemi (Kuş yemi yoksa kuşların yiyebileceği pirinç, bulgur vb.), fıstık ezmesi (fıstık ezmesi yoksa yemlerin hafifçe yapışmasını sağlayacak herhangi birşey) , tuvalet kağıdı yada kağıt havlu rulosu, portakal veya greyfurt ve ip.

Yapılışı:
• Kuş yemini, düz bir zemine yayarak koyun. Rulonun dışına ince bir tabaka halinde fıstık ezmesi sürün, daha sonra ruloyu yuvarlayarak yemlerin yapışmasını sağlayın. Balkonunuza yada ağaca asabilir veya düşmeyecek şekilde altına mukavva vb yapıştırarak dikey olarak koyabilirsiniz. Bu aşamaları mümkün olduğunca çocuğunuz yapsın yapamadığı yerlerde küçük yardımlar yapabilirsiniz.
• Bir süre sonra kuşların yemlere geldiğini göreceksiniz. Bu etkinlik sayesinde çocuğunuzda hayvan sevgisi, hayvanların korunması ve hayvanlara zarar vermek yerine iyilik yapılması gerektiği bilincini oluşturabilirsiniz.

Çocuk Etkinlikleri Kuş Yemliği
 

 • Birlikte giysi ya da oyuncak dolabını düzenleyin, fazla eşyaları ihtiyaç sahiplerine bağışlayın ve ona bunun öneminden bahsedin.
 • Bahçenize ya da çevrenizdeki yeşillik bir alana fidan dikin.
 • Sokak hayvanlarına yemek ve su bırakın, onları sevin.
 • Çocukların yardımlaşma bilincini arttıracak gönüllülük işlerine katılın.
 • Bir hayvan barınağını ziyaret edin.

Kaynak: 1 2