Bodrum denilince akla deniz kum güneş gelse de müze açısında da ülkemiz standartlarında zengin bir şehirdir. Deniz kum güneşten sıkılanlar yada gelmişken kültürüne kültür eklemek isteyenler için 3 Bodrum Müzesi;

1.Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi

Sadece ülkemizde değil Dünyada da önemli ve sayılı müzeler arasında yer alan Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi, Ülkemizdeki tek su altı arkeoloji müzesi. Bodrum ve çevresindeki kazılardan çıkarılan batık gemi kalıntıları ve gemilerin taşıdığı eşyaların sergilendiği müze Türkiye’nin yıkılmamış ve hala ayakta duran tek kalesi olan Bodrum Kalesinde yer alıyor.

Kale içerisinde oluşturulan müzede 14 sergi salonu bulunuyor, genellikle anfora denilen çömlekler, cam eşyalar, Bizans dönemi kalıntıları yer alıyor. Kalıntıların en önemlilerinden birisi ise Antik Gemi kalıntısı. 1025 yılında batan Antik Gemiye ait kalıntılar, Serçe Limanı Cam Batığı Salonu’nda sergileniyor ve Dünya’nın en eski batık kalıntısı olarak biliniyor.

Tarihin içerisinde yer almanızı sağlayacak Bodrum Kalesi ve Su Altı Arkeoloji Müzesi Borumda gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerin başında olmalı.

Adres: Çarşı, 48400 Bodrum/Muğla
Çalışma saatleri: Yaz: 08.30 – 19.00 / Kış: 08.30 – 18.30 **Pazartesi kapalı
Telefon: (0252) 316 25 16
Giriş ücreti: 65₺
Detaylı Bilgi: muze.gov.tr
Bodrum Kalesi ve Su Altı Arkeoloji Müzesi Nerede?

2.Zeki Müren Sanat Müzesi

zeki müren sanat müzesi

Sanat güneşimiz Zeki Müren, son zamanlarını Bodrum’daki evinde geçirdi. Zeki Müren vefat ettikten sonra, yaşadığı bu ev müzeye dönüştürüldü ve Zeki Müren Sanat Müzesi olarak  ziyaretçilerini ağırlıyor.

Müzenin bahçesinde; Zeki Müren’in kullandığı arabası ve heykeli bulunuyor, müzenin içerisinde ise; sahne kostümleri, takıları, tabloları, ödülleri, fotoğrafları, kişisel eşyaları ve hayranlarından gelen mektupları sergileniyor.

Zeki Müren’in hayatı ve eserlerini inceleyerek onu daha yakından tanıyabileceğiniz gibi müzeyi gezerken nostaljik anlar yaşayacağınızdan şüpheniz olmasın.

Adres: Kumbahçe, Zeki Müren Cd. No:11, 48400 Bodrum/Muğla
Çalışma saatleri: Yaz: 08.00 – 19.00 / Kış: 08.00 – 17.00 **Pazartesi günleri kapalı
Telefon: (0252) 313 19 39
Giriş ücreti: 10₺
Detayı Bilgi: muze.gov.tr
Zeki Müren Sanat Müzesi Nerede?

3.Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Deniz Müzesi

2010 yılında Bodrum Kalesi’nin önünde kurulan çadır içerisinde eserlerini sergileyen Bodrum Deniz Müzesi, Bodrum Belediyesinin katkılarıyla eski bedesten binası tahsis edilerek buraya taşındı ve halka açık olarak eserler sergileniyor.

Müzede, Bodrum’un geleneksel tekneleri ve farklı yerlerden toplanan deniz kabukları, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın özel eşyaları, fotoğraflar ve tarihi belgeler sergileniyor.

Müzede, devamlı farklı farklı etkinlikler düzenleniyor. Müzeyi ziyaretiniz esnasında bonus olarak farklı konularda da kültürlenebilirsiniz.

Adres: Çarşı, No.4/1, Nazım Hikmet Sk., 48400 Bodrum/Muğla
Çalışma saatleri: 09.00 – 19.00
Telefon: (0252) 316 33 10
Giriş ücreti: Ücretsiz
Web sitesi: bodrumdenizmuzesi.org
Bodrum Deniz Müzesi Nerede?