Couchsurfing, insanların gidecekleri yerde ücretsiz konaklama yapabilmesini sağlayan sosyal bir ağdır.

Temel olarak açıklayacak olursam. Fethiye’ye tatile geleceksiniz ve konaklamaya bütçe ayırmak istemiyorsunuz. Couchsurfing’e giriyorsunuz ve uygun tarihlerde arama yaparak evi müsait olan kişilere evlerinde konaklama yapmak istediğinizi belirtiyorsunuz.

Couchsurfing’in artıları nelerdir?

Yeni insanlarla tanışırsınız ve onlarla daha fazla zaman geçirdiğiniz için size bölgede rehberlik yapabilir yada bir sonraki tatiliniz için de bir eviniz olmuş olur. Evet kulağa biraz saçma geliyor ama kullanım oranı oldukça yüksek.

Couchsurfing_kullanım-travelmugla

Couchsurfing’te Ev Sahibi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle Couchsurfing’e herkes üye olarak profil oluşturabiliyor. Bu biraz sıkıntılı bir durum olsa da, biz tercihlerimizi yaparken daha önce başkalarını misafir etmiş ve puanlaması yüksek olan ev sahiplerini tercih etmeliyiz ve mümkün olduğunca (karşımızdaki insanı da fazla sıkmadan) sorular sorarak profilini çıkarmamız gerekiyor.

Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

Öncelikle arama çubuğuna hangi lokasyonda kalacak yer arıyorsak orayı yazarak o bölgedeki insanları buluyoruz.

Karşımıza, Local Hosts, Upcoming Visitors ve Hangouts diye üç seçenek çıkıyor.

Local Hosts: O bölgede yaşayanlar,

Upcoming Visitors: Gelecek olanlar,

Hangoust: Gelmiş olanlar

Hangouts‘a tıklayarak şu an orada olan insanlarla irtibat kurarak ön bilgi alabilirsiniz. Hangousts kullanabilmek için mobil uygulamayı indirmeniz gerekiyor.

Upcoming Visitors‘tan sizinle aynı bölgeye gelecek olan kişilerle haberleşerek birlikte hareket edebilirsiniz.

Local Hosts: Bizim asıl aradığımız yani ücretsiz konaklama. “Find a Host” tıkladığımızda sizi misafir edecek/edebilecek yada size rehberlik yapabilecek insanların listesi karşımıza çıkıyor. “More Filters” ile aramamızı filtreleyebiliriz.

Burada dikkat etmemiz gereken;

Kişilerin bizi misafir edip edemeyeceği bunu da aşağıdaki ekran görüntüsünde de belirttiğim gibi;

Accepting Guests; Misafir Kabul Ediyor

Maybe Accepting Guests; Belki Misafir Kabul Ediyor

seçeneklerinden anlayabiliriz.

couchsurfing-travelmugla

Yine yanında konaklamak istediğimiz kişileri seçerken buradaki “References”, “Friensd” “Speaks” seçenekleri bize yol gösterici olacaktır.

referansı ve arkadaş sayısı yüksek kişileri tercihlerimizde ön plana çıkarmamız gerekir.

Couchsurfing İpuçları

Peki aramamızı yaptık profili bize uygun ev sahiplerini gözümüze kestirdik. Şimdi ne yapacağız?

Kural 1:

Bütün ev sahiplerine aynı mesajı kopyala yapıştır ile göndermiyoruz. Çünkü karşınızdaki insan bu enerjiyi hissedecektir.

Mesaj atarken empati kurarak kişiye özel mesajlar yazmalıyız. Öncelikle kişinin profilini incelememiz gerekiyor. Sonrasında kişinin ilgi alanları ve karakterine uygun bir mesaj yazmalıyız.

Çünkü siz ne kadar evinde kalacağınız insana güvenmek istiyorsanız o da size güvenmek istiyor 😉

Buna ek olarak sizi evinde misafir ederken de sizinle güzel vakit geçirmek isteyecektir. Kim tanımadığı birisinin evini otel gibi kullanıp gitmesini ister ki ?

Evinde konaklamak istediğimi kişiye özel mesajımızı attıktan sonra cevap bekleme sürecine geçiyoruz.

Kural 2:

Evinde konaklamak için mesaj attığımız kişinin referanslarını incelememiz gerekiyor. Hemde dikkati bir şekilde. herkesin özgürce profil oluşturabildiği bir platformda kötüye kullanımların olabileceğini de düşünmemiz gerekiyor.

Referans notu düşen kişilerin profillerine de girip inceleyelim hatta onlara mesaj atarak deneyimleri konusunda bilgi alabiliriz.

Sonuç olarak kimse buzlu küvette uyanmak istemez değil mi 🙂

Kural 3:

Bazı profillerin yanında yeşil “√” işareti görürsünüz. Bu yeşil onay işareti telefon numarası ve adresin onaylandığı anlamına geliyor. Tercihlerimizde bu profiller ön planda olmalı.

Couchsurfing Ücretli Mi?

Couchsurfing’e üyelikte kullanımda ücretsiz.

Premium üyelik seçeneği de var. Premium olduğunuzda reklamlarla karşılaşmıyorsunuz ve aramalarda ön planda oluyorsunuz.

Couchsurfing Güvenli Mi?

Couchsurfing’in Community ekibi var. Bu ekip; kötüye kullanım ve olumsuz deneyimlerle ilgileniyorlar. Şikayetinizde haklı olduğunuz konusunda ikna olurlarsa sorun yaşadığınız profil kaldırılıyor ve yasal işlemler başlatılabiliyor.

Ama yine de kötüye kullanımlara karşı her zaman dikkatli olmamız gerekiyor.

Evine konaklamaya gideceğimiz arkadaşımıza küçük bir hediye götürmeyi unutmayalım. Bu sayede aradaki mesafe hızlı bir şekilde alacak ve misafirlikten arkadaşlık moduna geçmeniz çok daha hızlı olacaktır.

Sizde Couchsurfing deneyimlerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.