Tek başına tatil yapmak yada seyahat etmek, ekstra dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir. İster güvenlik, ister ekonomi veya kültür şoku olsun, hepsine katlanmak zorundasınız. Bazı insanlar birisiyle seyahat etmeyi tercih ederken, diğerleri yalnız seyahat etmeyi tercih ediyor. Tedbirli iseniz, yalnız seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz.

1.Gideceğiniz yerlerin önceden bir listesini yapın!

2. Konaklama için yerinizi bir an önce ayırtın!

3. Gideceğiniz yer hakkında öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin!

Bu, yerel halkla iletişim kurmanızı ve potansiyel riskler ve tehlikeler hakkında daha fazla bilgi edinmenizi kolaylaştırır. Mümkünse, mümkün olduğunca fazla dil öğrenin.

4. Hafif eşyalarla seyahat edin, yalnızca gerekli olan eşyalarınızı yanınıza alın.

5. Yalnız seyahat ediyor olsanız bile güvendiğiniz birisine bilgi verin!

Tüm seyahat programınızın bir kopyasını ve iletişim bilgilerinizi en az bir güvenilir kişiye bırakın. Hareketlerinizden onu haberdar etmelisiniz. Ayrıca acil bir durumda sizinle nasıl kolayca iletişim kurabileceğini ve ona hangi gün veya günlerde ulaşabileceğinizi de belirtmeyi unutmayın.

6. Önemli belgelerinizin kopyalarını almayı unutmayın!

Evden ayrılmadan önce pasaportunuzun, vizenizin ve uçak biletlerinizin fotokopilerini çekin. Mümkün olan en kısa sürede elektronik bir kopya oluşturun. Sorun çıkması durumunda, bu kopyalar yedek kağıt almayı kolaylaştırır.

7. Dikkat çekmemek için değerli eşyalarınızı evde veya otelde bırakın!

 8. Turist gibi davranıp dikkat çekmenize gerek yok!

 9. Kişisel bilgilerinizi tanımadığınız birine vermeden önce iki kez düşünün!

 10. Ülkenizin büyükelçiliğinin nerede olduğunu her zaman bilin!

 11. Yola çıkmadan önce ve tatiliniz boyunca internetten haber ve uyarılara bakmayı unutmayın!

Tek başlına tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler listemizde eksik olduğunu düşündüğünüz uyarıları yorumlara yazabilirsiniz.