Belirli bir süre sokaklara çıkmaması gereken insanların evlerinde en çok tercih ettiği etkinliklerin başında elbette film izlemek geliyor. Covid-19 “salgın hastalık” konulu filmlere olan ilgiyi de artırdı. Bu filmlerin en çok dikkat çekeni, yaşadıklarımıza büyük benzerlikler gösteren 2011 yapımı ‘Contagion (Salgın)’ filmi. Koronavirüs sebebiyle evlerinde kalmak zorunda olanlar için “En İyi 10 Salgın Hastalık Filmi” listesini sizler için hazırladık:

1- Salgın (Cotagion)

Hong Kong’da bir yarasanın domuzu ısırmasının ardından domuzdan insana geçen bir virüs salgınını konu alan 2011 yapımı ‘Contagion (Salgın)’ filmi elbette Covid-19’a benzerliği bakımından ilk sırada yer alıyor ve En İyi 10 Salgın Hastalık Filmi listesine tartışmasız 1. sırada yer verdik.

Filmin senaristi Scott Burns, senaryoyu yazmadan önce birçok bilim insanıyla görüştüğünü ve çoğunun yakın bir zamanda bu tarz bir salgın olacağını söylediğini ifade ediyor.

2- Tehdit (Outbreak)

1995 yapımı film ebola benzeri bir virüs salgınını konu alıyor. Netflix platformunda en popüler 10 film listesinin 3’üncü sırasında.

3- 28 Gün Sonra ve 28 Hafta Sonra (28 Days Later – 28 Weeks Later)

2003 yılında çekilen ’28 Days Later’ filmi tüm dünyaya yayılan ve enfekte olanların birer yaratığa dönüştüğü bir hikayeye sahip. Normal ‘zombi’ filmlerinden farklı bir olay örgüsü olan filmin beğenilmesi sebebiyle 2007 yılında ’28 Weeks Later’ adlı serinin ikinci filmi çekildi.

4- 12 Maymun (12 Monkeys)

Zamanda seyahat ederek 90’lı yıllara gönderilen ve o dönemde başlayan bir salgın hastalığı konu alıyor. 1995 yapımı filmde Bruce Willis ve Brad Pitt’in performansları görülmeye değer.

5- Veba (Carriers)

2009 Hollywood yapımı film ölümcül bir salgına karşı mücadele eden 4 arkadaşın hikayesini konu alıyor.

6- Dünyalar Savaşı Z (World War Z)

Dev yapım 190 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi. Salgın filmleri denilince akla ilk gelen filmlerden biri olan ‘World War Z’, zombi salgını yaratan bir virüsün ardından hayatta kalmaya ve ailesini hayatta tutmaya çalışan bir adamın hikayesi konu ediliyor.

7- Grip (Flu)

2013 yılı Güney Kore yapımı Flu, kurbanlarını 36 saatte öldüren H5N1 virüsünün sebep olduğu bir salgını konu ediniyor.

8-Caddede Panik (Panic In The Streets)

Elia Kazan’ın kült filmlerinden olan ‘Panic In The Streets’, 1950’li yıllardaki bir veba salgınını konu alıyor. Filmde bir doktor ve polis birlikte hareket ederek New Orleans’da büyük ölümlere yol açan salgının kaynağını bulmaya çalışıyor. 

9- Körlük (Blindness)

Seyircinin aklında en çok kalan filmlerden biri olan ‘Blindness’, 2008 yapımı. ‘Blindness’ta körlük salgını üzerinde duruluyor. Film sıra dışı senaryosuyla dikkat çekiyor.

10-Dünyadaki Son Adam (The Last Man on Earth (1964)), Tek Adam (The Omega Man (1971)), Ben Efsaneyim (I Am Legend (2007))

Richard Matheson’ın 1954’te yazdığı roman ‘I Am Legend (Ben bir efsaneyim)’ 3 farklı uyarlamayla karşımıza çıkıyor.

Tüm filmler romanda geçtiği gibi dünyadaki insanların çoğunun ölmesine neden olan bir salgın hastalığı konu alıyor. Salgına yakalananlar birer yaratığa dönüşüyor. Will Smith’in oynadığı 2007 yapımı film adından söz ettirmiştir.

Vincent Price’ın 1964 yapımı ‘The Last Man on Earth’, üç film arasında en düşük bütçeye sahip olmasına rağmen en iyi hikayelerden birini işliyor. 1971 yapımı ‘The Omega Man’ ise üç film arasında sinemaseverlerde ayrı bir yere sahip.

Kaynak: 1