İnternetten veya satan dükkanlardan koruma derecesine göre maskeler temin edebilirsiniz, ancak temel olarak maske görevi görebilecek bir maske yapmanıza ve virüsün yayılmasını yavaşlatmanıza yardımcı olacak en iyi videoları listeledik.
Bandanalarınız kullanın

Bu videoda sadece bir bandana ve iki saç tokası ile nasıl maske yapılacağı gösterilmektedir. Bandana’yı düzgün bir şekilde katlayarak, ağzınıza ve burnunuza sıkıca oturan bir yüz maskesi yapabilir ve tokalarla kulaklarınızdan takabilirsiniz. 

CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi) Onaylı 

Dr. Jerome Adams’ın anlatımıyla CDC’nin videosu da yukarıdaki anlatımına oldukça benzer, ancak etkili bir yüz maskesi yapmak için bir havlu veya tişört ve iki lastik ile nasıl maske olarak kullanılabileceğini 45 sn. süren bir video ile gösteriyor. 

Daha Gelişmiş Bir Maske

Evlerinizde lastik, ütü, tel ve dikiş makinası veya dikiş becerisi yüksek elleriniz varsa güzel bir maske yapabilirsiniz.  

Evde Maske Yapımı Konusunda En Rahat Maske

Gerçekten güzel bir maske yapmak istiyorsanız ve gerekli materyallere sahipseniz, korunaklı ve desenli bir yüz maskesinin nasıl oluşturulacağını videodan öğrenebilirsiniz. Bir dikiş makineniz, bol miktarda malzeme (bazı teller dahil) ve çok zamanınız varsa (ki şu günlerde vardır), bu muhtemelen evinizde yapmanız mümkün olan en rahat yüz maskesi.

Önemli

Yukarıda anlatılanların hangisini yaparsanız yapın tıbbi sınıf cerrahi maskeler veya N-95 solunum maskeleri ile aynı seviyede olmadığını unutmayın. Ancak bez maskeler, virüslerin halka açık yerlerde diğer insanlara yaymamanıza yardımcı olacaktır. Tıbbi maske almak yerine evde maske yaparak, koronavirüsten en çok etkilenen insanlara yardımcı olmak için kendi sağlığını riske atan tıp uzmanları için gerekli olan cerrahi veya N95 maske temin etme konusunda sıkıntıya sokmamış olursunuz.

Ve sadece maskenizin olması sosyal mesafe konusunda endişe duymanız gerekmediği anlamına gelmez  . Herkesin güvenliği için, mümkün olduğunca evde kalın ve çevrenizdeki insanlardan en az 2 metre mesafede bulunmaya özen gösterin.

Kaynak: 1