Şu günlerde Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle gerek kendi sağlığımız gerekse sevdiklerimizin sağlığı için evlerimizde oldukça uzun vakit geçiriyoruz. Evde geçirdiğimiz bu vakitleri kendimizi geliştirerek yada uzak kaldığımız kültür sanat etkinliklerini evimizde yaşayabilmemiz için ücretsiz olarak online arşivlerini kullanıcılara açan platformların listesini hazırladık.

Listede olmayan platformları yorum olarak bırakabilir, arkadaşlarınızla paylaşarak onların da güzel vakitler geçirmesini sağlayabilirsiniz.

#EvdeKal #HayatEveSığar #EvdeHayatVar

 1. Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA) – Belgesel festivallerinde Dünyanın önde gelen organizasyonu 300 filmi erişime açtı.
 2. Viyana Devlet Operası, Linke tıkladıktan sonra ücretsiz üye olarak Viyana Devlet Operası’nın kayıtlarını izleyebilirsiniz.
 3. TÜBİTAK, Bilim ve Teknik, Bilim Çocuk ve Meraklı Minik dergilerine ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.
 4. Documentarist, belgesel film festivali, “Covid Online Belgesel Günleri” adı altında her gün 1 belgesel olarak yayınlayarak dünyanın mevcut durumu hakkında düşünmeye sevk eden belgeselleri yayınlıyor.
 5. Storytel, Sesli kitap severlerin severek kullandığı birçok Türkçe kitabın bulunduğu Storytel ücretsiz deneme süresini 14 günden 30 güne çıkardı.
 6. Coursera, Dünyanın en büyük online kurs platformlarından Coursera yüzlerce kursu ücretsiz sunuyor.
 7. 18. Filmmor Kadın Filmleri, korona nedenişyle ertelenen programdaki filmleri online olarak bizlerle buluşturuyor. 
 8. Open Culture Movie 1150 film erişime açıldı.
 9. Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü‘ndeki sergiler de online olarak açık.(AÖ)
 10. New York Times gazetesi, Aylık 8 dolar abonelik ücretini kaldırarak koronavirüs haberlerinin yer aldığı linkteki içerikleri kullanıma açtı.
 11. ‘Ivy League’ üniveristeleri toplam 450 online kursu erişime açtı.
 12. LinkedIn, 16 tane ücretli kurusunu ücretsiz erişime açtı. 
 13. SALT Araştırma, “Sanat”, “Mimarlık ve Tasarım”, “Kent, Toplum ve Ekonomi” arşiv koleksiyonlarını erişime açtı.
 14. Socrates Dergi dijital edisyonu, Sepette kullanılacak promosyon kodu: SOCRATESYANINDA ile bir ay ücretsiz olduğunu açıkladı. 
 15. Cambridge Üniversitesi’nin resmi yayınevinden 700’den fazla ders kitabını Mayıs ayı sonuna kadar erişime açtı.
 16. Acorn TV İngiliz dizileriyle dikkat çeken platformdan FREE30  promosyon kodu ile ücretsiz erişebilirsiniz.
 17. Shudder Korona yeterince korkutmadı diyenler için korku filmlerinin adresi olan Shudder’e SHUTIN promosyon kodu ile erişebilirsiniz.
 18. Good Old Games (GOG) 30 bilgisayar oyununu #evdekal kampanyası kapsamında ücretsiz sunmaya başladı. Listede Beneath a Steel Sky ve Ultima 4 gibi klasikler de var.
 19. İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi 580 bin sayfalık 1928-1942 seneleri arası yayınlanmış gazeteleri PDF olarak erişime açtı.
 20. Chicago Sanat Enstitüsü 50 bini aşkın eseri erişime açtı.
 21. İthaki Yayınları Her gün iki öykü paylaşıyor.
 22. Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu bugüne dek kaydı yapılmış olan tüm oyunları dijital erişime açtı.
 23. Social Distancing Festival, Dijital bir proje olarak hayata geçirilen festival, online olarak farklı içeriklere ücretsiz ulaşabilirsiniz.
 24. Kültür ve Turizm Bakanlığı da bazı performansların videolarını YouTube kanalında paylaştı.
 25. Arkas Sanat Merkezi‘nin sanal müzesine linkten ulaşabilirsiniz.
 26. BBC Learning English, İngilizcesini geliştirmek isteyenlere lower-intermediate, intermediate ve upper-intermediate seviyelerinde online kurslar sunuyor. 
 27. Guggenheim‘daki yaklaşık 200 sanat kitabı ücretsiz erişime açıldı.
 28. Türkiye Fransız Kültür Merkezi, online kütüphanesini (Culturethèque) 3 ay boyunca ücretsiz erişime açtı. Her yaşa yönelik binlerce fransızca gazete, dergi, kitap ve videoya ulaşabilirsiniz.
 29. Metropolitan Operaları Daha önce sahnelenen birçok eseri mart ayı sonuna kadar ücretsiz erişime açtı. Özellikle Twitter sayfalarından paylaştıkları önerilere göz atabilirsiniz.
 30. Paris Operası, Nisan ayı sonuna kadar tüm gösterimlerini iptal eden opera, birçok eseri ücretsiz olarak mayıs ayına kadar opera severlerle buluşturacak.
 31. Ontheboards.tv, Nisan ayı sonuna kadar çağdaş dans performans gösterimlerini ücretsiz olarak paylaşıyor.
 32. Art Basel, İsviçre’nin Basel şehrinde her yıl düzenlenen uluslararası sanat fuarı, yaklaşık 2 bin sanat eserini internet sitesinde incelenmesine olanak sağlıyor.
 33. Galeri Soyut, Sanat hayatına 1990’da başlayan Ankara merkezli galeri, sanal tur ile resim, heykel ve seramik gibi farklı disiplinlerden açılan birçok karma ve kişisel sergiyi gezme imkanı sunuyor.

Kaynak 12