Evde bolca vakit geçirdiğimiz ve sıkılmaya başladığımız şu günlerde bol kahkahalı günler geçirmeniz için komedi filmlerini sizler için listeledik.

Listede olması gerektiğini düşündüğünüz filmleri yorum olarak yazabilir, listeyi arkadaşlarınıza göndererek onların da güzel günler geçirmesine katkı sağlayabilirsiniz.

 

26. Mrs. Doubtfire (Müthiş Dadı) IMDB:7.0

Bir adam düşünün ki, çocuklarını görmek için dadı kılığına giriyor! Robin Williams’ın başrolünde oynadığı 1993 yapımı bu film hem içinizi ısıtacak aile filmleri arasında, hem de sizi kahkahaya boğacak komedi türünün en güzel örneklerinden.

25. School of Rock (Hababam Rock) IMDB:7.1

Rock grubundan atıldıktan sonra, eskaza bir okuldaki öğretmenin yerine geçerek sınıfı bir rock grubuna dönüştürmeye çalışan bir adamın komik ve eğlenceli serüvenini anlatan bu film 2003 yapımı. Jack Black ise başrölde.

24. 21 Jump Street ve 22 Jump Street ( Liseli Polisler 1 ve 2) (2012-2014) IMDb: 7.2 – 7.1

Polis okulundan yeni mezun olan iki kafadar, Schmidt ve Jenko kılık değiştirerek bir liseye stajyer polis olarak gönderilirler. Buradaki görevleri liselilerin karıştığı alkol, uyuşturucu vb. suçları izlemek, rapor etmek ve engellemekken her ikisi de liseli olmanın cazibesine kendilerini kaptırırlar. Zira kendi ergenliklerinde üstlerinden atamadıkları sorunların devam ettiğini de keşfedeceklerdir.

23. Good Morning, Vietnam (Günaydın, Vietnam) IMDB:7.3

Adrian Cronauer adlı saygısız bir dj, ABD Silahlı Ordusu radyosu tarafından yapılan sabah programını sunmak için görevlendirilir. 1987 yapımı film, kara mizah yönüyle seyirciyi etkilerken, Robin Williams ise kendine özgü komedi tarzıyla insanlara eğlenceli anlar yaşatıyor.

22. Dumb and Dumber (Salak ile Avanak) IMDB:7.3

Bir kadının havaalanında unuttuğu çantasını ona geri teslim etme peşine düşen iki avanak arkadaşın yolculuğunu izlediğimiz bu film 1994 yapımı. Başrolünde ise yabancı komedi filmleri efsanelerinden Jim Carrey ve Jeff Daniels var! Filmin

21. Beetlejuice (Beterböcek) IMDB:7.5

Yeni evlenen bir çift olan Barbara ve Adam, bir trafik kazasında hayatlarını kaybederler. Evlerine yeni taşınan ve oldukça sinir bozucu olan yeni aileyi korkutup kaçırmak için, ruhlar dünyasında Beterböcek’ten yardım isterler. Ve olanlar olur! Başarılı yönetmen Tim Burton’un filmleri arasında olan bu komedi filmi 1988 yapımı.

20. Naked Gun (Çıplak Silah) IMDB:7.6

Beceriksiz polis Frank Drebin’in, Kraliçe 2.Elizabeth’e yönelik süikast girişimini engellemeye çalışırken başına açtığı başka bahtsız olayları anlatan efsane bir komedi. Frank Drebin’i izlemek sizi oldukça eğlendirecek!

19. Tucker and Dale vs. Evil (Tucker ve Dale İblise Karşı) (2010) IMDB: 7.6

Hem tüyler ürperten korku unsurlarını, hem de kahkaha fırtınalarını içeren komedi filmlerini bir arada harmanlamak büyük külfet isteyen bir iştir. Bu türdeki filmlerden biri olan, 2010 yapımı “Tucker & Dale vs. Evil” da bir korku-komedi olarak türünün hayranlarına seslenmeye çalışıyor. Eli Craig’in yazıp yönettiği bu yapımda, Tucker ve Dale’in çıktıkları serüvende başlarına gelen ürkütücü-komik olaylar sinemaya aktarılıyor. Bir grup üniversiteye hazırlık öğrencisi, kahramanlarımızın başına bela olacak ve Tucker ve Dale’in kötülüğe karşı “ölümcül” mücadelesi start alacaktır.

18. When Harry Met Sally (Harry Sally’le Tanışınca) IMDB:7.6

Yıllardır tanışan ve kadın-erkek arkadaşlıkları üstüne tartışan Harry ve Sally, seksin arkadaşlıklarını bozup bozmadığı üzerine kafa yormaya başlayınca birbiri ardına gelen hem komik olayları izliyoruz. 1989 yapımı film hem romantik hem yabancı komedi filmleri arasında.

17. Home Alone (Evde Tek Başına) IMDB:7.6

Aile filmleri komedisinde başta gelenlerden Evde Tek Başına; kalabalık bir ailenin yılbaşı tatiline çıkacakları sabah aceleden evde 8 yaşındaki çocuklarını unutmasını ve bu çocuğun eve giren 2 hırsıza gününü göstermesini kahkahalar eşliğinde izletiyor!

16. Dazed and Confused (Genç ve Heyecanlı) IMDB:7.6

1993 yapımı komedi filminde, 1976 yılında bir grup gencin lisenin son gününde yaşadıkları eğlenceli ve akıl almaz olayları izliyoruz. Birçok Hollywood ünlüsünün genç ve daha toy olarak yer aldığı Genç ve Heyecanlı, sizi güldürürken keyiflendirecek.

15. Hangover (Felekten Bir Gece) IMDB:7.7

Erkeklerden oluşan bir yakın arkadaş grubu. Aralarından birinin bekarlığa vedası için bir gece. Ve sabah uyanıldığında karşılaşılan inanılmaz olaylar! Çıktığı yıl olan 2009’da büyük sükse yaratan, komedi filmleri denildiğinde akıllara mutlaka gelen Felekten Bir Gece’yi hâlâ izlemeyeniniz varsa şiddetle öneriyoruz.

14. Kung fu (Kung Fu Sokağı) (2004) IMDb: 7.8

1930’larda Çin değişik bir havadadır. Balta Çetesi tüm zengin mahallerini kontrol altına almıştır. Sadece fakir ve kıyıda köşede kalmış mahallelere dokunmamaktadırlar. Sing, Balta Çetesi’ne katılmak isteyen, ama bunun için pek bir şey beceremeyen biridir. Bir nevi döneminin kaybedenidir. Bir gün arkadaşıyla haraç kesmek için bir fakir mahalleye gidip kendilerini Balta Çetesi gibi tanıtırlar, ama baltayı taşa vururlar. Balta Çetesi de onlardan kısa bir süre sonra mahalleye gelir.

13. Hot Fuzz (Sıkı Aynasızlar) IMDB:7.8

Bol aksiyon barındıran komedi filmleri arasında 2007 yapımı olan bu film; işinde fazla başarılı bir polis olan Nicholas Angel, diğer polislerin moralleri bozulmasın diye küçük bir kasabaya atanır. Bu kasabada Angel’in takım arkadaşı sersem bir polis çıkınca ve sakinliğe alışmışken bir anda ortaya gizemli ölümlerle karşılaşınca, komedi alır başını götürür!

12. Ghostbusters (Hayalet Avcıları) IMDB:7.8

Paranormal olaylara ilgisi olan 4 arkadaş, görevli oldukları üniversiteden atılınca hayalet yakalama birimi olan Ghostbusters’ı kurarlar. Kendileri kurdukları bu şirket sayesinde olağanüstü olaylara tanık olan bu 4 adamın akıllara sığmayan hikâyesine tanık olurken kahkahalarınızı tutamayacaksınız.
Film, çıktığı yıl olan 1984’te en pahalı komedi filmleri arasına girmiştir.

11. Shaun of the Death (Zombilerin Şafağı) IMDB:7.9

Zombi filmleri arasında komedi yönü ağır basanların başında gelen bu filmde; sıradan bir insan olan baş karakterimiz Shaun’un yaşadığı şehri zombilerin basması ve bunun üzerine çevresindekileri korumaya çalıştığı gülünç olayları izliyoruz.

Film, 2004 yapımı.

10. The Blues Brothers Cazcı Kardeşler) (1980) IMDB: 7.9

Jake Blues hapisten çıkar çıkmaz kardeşi Elwood ile birlikte eski öğretmenleri Rahibe Mary Stigmata’ya koşar ve korkunç gerçeği öğrenir: birlikte büyüdükleri yetimhane yokolmaktan kurtarmak için tam 5000 dolara ihtiyaç vardır.
Jake ve Elwood bunun üzerine eski müzisyen arkadaşlarını bir araya toplayarak bir konser vermeye karar verirler. Bunu yaparken Şikago’nun altını üstüne getirecekler, peşlerinde tüm bir polis filosu ve naziler olduğu halde müthiş bir serüvene girişecekler.
Siyahi müziği ile büyümüş iki beyazı canlandıran John Belushi ve Dan Aykroyd’a bu müthiş müzikalde James Brown, Aretha Franklin, Ray Charles, John Candy, Carrie Fisher ve Steve Lawrence gibi sayısız ünlü isim eşlik ediyor. Yönetmen John Landis’in bu kez yanında Belushi olamadan 1998’de kalkıştığı devam filmi, Cazcı Kardeşler 2000’in aynı başarıyı yakalayamadığını ekleyelim.

9. Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü) IMDB:8.0

Bill Murray’i başrolde izlediğimiz bu film, bir adamın hiç durmadan aynı günü tekrar ve tekrar yaşamasını anlatıyor. Bir paradoks gibi, her günü tıpkı bir önceki gibi yaşarken delirmenin eşiğine gelen bu adamın başına gelen olayları izlerken gülmekten karnınıza ağrılar girecek!

Film, 1993 yılı bir komedi filmi.

8. Deadpool IMDB:8.0

Marvel Stüdyoları’nın 2016 yılında çıkardığı bir anti-kahraman komedi filmi olan Deadpool, içerdiği kara mizah sahneleri ile çizgi roman karakterlerinin filmleri arasında en komik olanı!

7. PK IMDB:8.1

Dünyada mahsur kalan naif ve kibar bir uzaylıya evine dönebilmesi için dua etmesi söylenir. Film, dinin insanların üzerindeki etkilerini tartışırken, izleyicisini güldürmekten alıkoymuyor.

Aamir Khan’ın başrolünde oynadığı bu başarılı komedi filmi 2014 yapımı.

6. The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli) IMDB:8.1

Başarılı yönetmen Wes Anderson, çektiği bu filmde ünlü bir Avrupa otelinde profesyonel görevli olarak çalışan Gustave ve lobi görevlisi olarak çalışan Mustafa’nın komik maceralarını ele alıyor.

Komedi ve macera türleri arasında görebiliceğimiz film 2014 yapımı.

5. The Truman Show (Truman Show) IMDB:8.1

Bir sigorta satıcısı ve çok sevdiği bir eşi olan Truman, güzeller güzeli bir adada yaşamaktadır. Fakat bu hayatın en başından beri bir televizyon şovu olduğunu Truman dışında herkes biliyordur! Jim Carrey’in eşsiz komedi anlayışıyla harmanlanan bu film 1998 yapımı.

4. 3 Idiots (3 Ahmak) IMDB:8.4

Büyük gişe rekorları kıran bu komedi filmi, insanların onlara aptalmışlarcasına baktığı 3 yakın arkadaşın dostluklarını ve hayatını anlatıyor. Aamir Khan’ın başrolünde oynadığı 2009 yapımı bu film, bunu yaparken hem güldürüyor hem de sizi eğitim sistemiyle alakalı düşündürüyor.

3. The Great Dictator (Büyük Diktatör) IMDB:8.4

Komedinin efsanelerinden Charlie Chaplin’in yazıp yönettiği siyah beyaz ve bir politik komedi olan bu film aynı zamanda Chaplin’in ilk sesli filmidir. Film Adolf Hitler’i sert bir dille eleştirirken, Chaplin’in oyunculuğu izleyiciyi kahkahalara boğar.

Film, 1940 yapımı komedi filmleri dünyasında başta gelenler arasında.

2. City Lights (Şehir Işıkları) IMDB:8.5

Yine Charlie Chaplin’in başyapıtlarından olan bu filmde; Charlie kör bir çiçekçi kıza aşık olur ve kendini bir milyoner olarak tanıtır. Daha önce yardım ettiği bir milyonerden, aşık olduğu kıza yardım etmesini talep edince de beklemediği şeyler meydana gelir.

Charlie Chaplin, bu filmi 1931 yılında sesli filmlerin yayılmaya başladığı zaman bildiğinden şaşmayarak yine sessiz çekmiştir. Buna rağmen film komedi ve dram dalında o dönemin en çok ses getiren filmleri arasına girmiştir.

1. Modern Times (Modern Zamanlar) IMDB:8.5

Charlie Chaplin, endüstrileşmeyi romantik komedi tadında eleştirdiği bu film 1936 yapımı ve sessiz bir filmdir. Modern Zamanlar, komedi başyapıtlarından olmakta olup, en yüksek puanlı komedi filmi unvanına sahiptir.

Kaynak: 1