Fethiye’de gezip görülebilecek o kadar güzel yerler var ki hem deniz, kum, güneş tatili hemde kültür tatili yapabiliyorsunuz. Fethiye’de gezip görebileceğiniz 10 muhteşem yer listesini sizler için hazırladık. Ancak unutmayın ki söz konusu Fethiye olunca bu liste uzadıkça uzar.

Fethiye Gezilecek Yerler Listesi

1- Amintas Kral Mezarları

Fethiye Kral Amintas Kaya Mezarları travelmugla.com
Telmessos Antik Kenti’nde bulunan Amintas Kral Mezarları şehrin yamacında konumlanmış, 4. yüzyılda Hermapias’ın oğlu Amintas adına inşa ettirilmiştir. Mezarın giriş bölümünde dünyaca ünlü gezgin olan Charles Texier’in adı dikkat çekmektedir. Texier, 1850 yıllarında bölgeye ziyareti sırasında mezarın giriş bölümüne adını kazımıştır. Birçok yerde bu konu iyi bir şeymiş gibi anlatılıyor ama bu konuda da ne diyeceğimi bilemiyorum. Yorumu size kalsın. Amintas Kral Mezarları Fethiye gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi.

2- Telmessos Amfi Tiyatro

fethiye telmesos antik kenti telmesos amfi tiyatro travelmugla.com

Arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkarılan Telmessos Tiyatrosu Türkiyenin denize en yakın antik tiyatrosudur. Erken Roma Dönemi’nde yapılan tiyatro depremler sonucu hasar görererk 2. yüzyılda Roma tarzında yeniden yapılmış, son yıllarda yapılan restorasyon çalışmaları ile son halini almıştır.

3- Kayaköy

Fethiye Kayaköy travemugla.com (1)

1900’lü yıllarda 30.000 civarında insanın yaşadığı Kayaköy, İstiklal Savaşı sonrasında yapılan mübadele sonucunda nüfusun çoğu Yunanistan’a göç etmiş, köyün nüfusu da oldukça azalmış ve adeta hayalet bir köye dönüşmüştür. Ancak yaşam tam anlamıyla hiç durmamış ve son zamanlarda yaşayan insan sayısı da giderek artmıştır. Köydeki eski taş evler koruma altına alındığından yaşam yeni yapılan binalarda devam ediyor.
Kayaköy’e gelmişken Soğuksu Koyu’na da bir uğrayın.

4- Paspatur

fethiye-paspatur-carsisi-travelmugla

Fethiye’nin en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Paspatur Çarşısı, Fethiye gezinizde mutlaka gitmeniz gereken yerlerden birisi. Ahşap cumbalı otantik evleri ve rengarenk çiçekleri ile günümüzde aslına uygun olarak restore edilmiş ve korunmuştur. Daha detaylı bilgiler için Paspatur – Fethiyenin Kalbi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

5- Ölüdeniz

fethiye-ölüdeniz-travelmugla
Ölüdeniz muhteşem plajı ve suyu ile mutlaka uğramanız gereken yerler listesinin en üstlerinde yer alır, ulaşım oldukça kolaydır şehir içi dolmuşlarla yada kendi aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer ölüdeniz size çok kalabalık gelecekse doğuya doğru ilerleyin ve ölüdenizden pekte aşağı kalmayan Kıdrak Plajına uğrayın. Detaylı bilgi için Kıdrak Koyu Tabiat Parkıbaşlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

6- Kelebekler Vadisi

Fethiye Kelebekler Vadisi travelmugla
350 metreye varan sarp kayalıkların çevrelediği Kelebekler Vadisi 80’den fazla kelebek türü ve Kaplan Kelebeğinin yaşam alanı olması nedeniyle Kelebekler Vadisi adını almıştır, kelebeklerden başka endemik bitki türleri de barındırıyor.

1960’lı yıllarda Vadi ihale ile çeşitli şahıslara satılmıştır. Burayı alan bir ziraat mühendisi, yaşlı olduğu gerekçesi ile devasa dut, narenciye ve çeşitli meyve ağaçlarını kesmiştir. Daha verimli olacağı düşüncesi ve az zamanda çok kâr niyetiyle buraya fidanlar dikmeyi planlamıştır fakat Vadiye ulaşım kolay olmadığı için Vadi ile baş edemeyip burayı ağaçsız bir halde terk etmiştir. Vadi, 1987 yılında S.S. Anadolu Turizm Geliştirme Kooperatifi’nin çalışmaları ile dağ keçilerine rağmen ağaçlandırılmış, bağ ve bahçeler oluşturulmuştur. Böylece Kelebekler Vadisi günümüzde de görüldüğü gibi, doğal bir cennet niteliği kazanmıştır.
Plaja yalnızca tekne turları ile ulaşılabiliyor. Meşhur kayalıklar fotoğrafın sol tarafındaki yamacın üst kısmı. Fethiye merkezden aracınızla ulaşabilirsiniz ancak bir fotoğraf için kendinizi çokta riske atmayın zaman zaman talihsizlikler yaşanabiliyor. Önce güvenlik diyoruz.
Kelebekler Vadisi Fethiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin en üstlerinde yer alır.

7- Saklıkent

Fethiye Seydikemer Saklikent Kanyon travelmugla.com
Saklıkent Kanyonu esasında Muğla Büyükşehir olduktan sonra Seydikemer İlçesi sınırları içerisinde kaldı ancak dilimize Fethiye olarak yerleştiğinden değişmesi oldukça uzun zaman alacaktır belki de hiç değişmeyecektir. Saklıkent Millî Parkı içinde yer alan bir kanyonu Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay oluşturmuştur.
Kanyonun duvarlarına yapılan 200 metrelik asma yollardan yürümeyi ihmal etmeyin.

8- Çalış Plajı

fethiye-çalış-plajı-travelmugla
Yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde olan Çalış Plajı kum ve yuvarlak çakıllardan oluşur. Plajda bolca işletme olduğu için bütün ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Gün batımında harika bir manzarası kaçırılmamalı.

9- 12 Adalar

fethiye 12 adalar göcek yassıca adaları travemugla.com
Birçok koyla süslenmiş hayran kalacağınız Kapıdağ Yarımadası ve adalardan oluşan bu bölge, Fethiye ve Göcek’ten kalkan tekne turları size Yassıca Adalar, Hamam Koyu, Kurşunlu Koyu, Yavansu, Bedri Rahmi Koyu, Tersane Adası, Göbün Koyu, Boynuzbükü, Göcek Adası, Domuz Adası, Zeytin Adası ve Kızıl Ada’yı tek seferde görme imkânını sağlıyor. Körfezin en güzel renklerini göreceğiniz için 12 Adalar tekne turu, eğlenceli bir gün geçirmek isteyen tatilciler için en ideal aktivitelerden biri.

10- Fethiye Müzesi


Fethiye Müzesinde Bizans Dönemi’nin sonlarına kadar var olan heykeller, seramikler, heykel başları, camlar, metal ve sirklerden oluşan eserleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca yakın yerdeki ören yerlerinden kalan tarihi kalıntılar da yine bu müzede sergilenmektedir. Müzede ekolojik kazılar sonucu elde edilen Osmanlı başta olmak üzere, Helenistik Dönem, Roma Dönemi, Tunç ve Arkaik Dönemi’ne ait birbirinden ilgi çekici eserler yer alıyor. Açılış ve kapanış saatlerini öğrenmek için tıklayın.

Fethiye’de gezip görebileceğiniz 10 muhteşem yer listesine burada son veriyoruz ancak yazının başında da bahsettiğim gibi, bu liste uzadıkça uzar.