Kamp yapmak size neden iyi gelir? Kamp yapmak 7’den 70’e herkes için faydalı bir aktivitedir. Gerek fiziksel gerekse ruhsal sağlığımız için bir çok faydası vardır. Günlük koşuşturmanın içerisinde doğadan ne kadar uzak olduğunuzu fark edemeyebilirsiniz. Doğadan uzak kalmayın. Kamp yapmanın faydaları nelerdir?

kamp aile kampı

Kamp Yapmanın Faydaları

Ailenizle, arkadaşlarınızla yada kendi başınıza kamp yapmak doğada harika zamanlar geçirmeniz anlamına geliyor. Peki kamp yapmanın faydaları nelerdir?

1- Stresi azaltır

Kamp yaparken kafanızı meşgul eden her şeyi evinizde bırakın, mümkünse telefonunuzu kapatın. Kamp süresince doğayı dinlemeye ve anlamaya çalışın. 

2- Temiz hava

Yaşadığımız büyükşehirlerde havanın ne kadar kirli olduğunu açık havada kamp yaparken çok hada iyi anlayacaksınız. Pişirdiğiniz yemeğin aslında daha güzel koktuğunu anlarsınız.

3-İlişki kurma

Kamp yaparken aile üyeleriniz yada arkadaşlarınızla daha güzel diyalog kurduğunuzu, vaktin daha güzel geçtiğini, gece geç saatlere kadar muhabbet etmenin keyfine varırsınız.

4-Fiziksel yorgunluk

Bir çadır kurdunuz, yakacak odun toplayın, yürüyüşe çıkın. Evde, genellikle fiziksel yorgunluğun yerine zihinsel yorgunluk hakimdir. Kamp yaparken, fiziksel aktivitelerle kalp atış hızınızı yükseltebilirsiniz.

5-Çalar saat eksikliği

En son ne zaman çalar saatini kurmadan uyudun? Kamp yaparken, sahip olduğunuz tek çalar saat, güneş ve kuş cıvıltılarıdır. Doğa ne zaman uyanman gerektiğini sana söyler. 

6- Dünyaya bağlanma

Kamp yapmak, herkesin ekranlardan çıkıp wifi yerine dünyaya bağlanmanız için harika bir fırsattır. Kampa giderken bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi vaktinizi öldürecek eşyalarınızı götürmeyin. 

7- Harika yemekler

Açık havada yediğiniz yemekler çok daha lezzetli olacaktır. Bir sonraki kampta kamp ateşi, kamp ızgarasını hayal ederek neler yapabileceğinizi planlayın.

8- Doğa ile bağlantı

Kamp yaparken, doğa ile temasa geçme, vahşi yaşamla karşılaşma ve büyük şehirlerin parlak ışıklarından yıldızların çok azını görme şansınız olur. Kamp yaparken doğanın ne kadar muhteşem olduğunu fark edin. 

9- Yeni becerilerin geliştirilmesi

Kamp yaparken kimse size yardım edemez. Karşılaştığınız sorunları kendiniz yenmeniz gerekir. Çadır kurmayı, düğüm atmayı, ateş yakmayı, yemek pişirmeyi ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Bu gibi becerilere sahip olmak ve geliştirmek önemlidir.

kamp aile kampı marşmelow

 

10- Eğitim fırsatı

Çocuklar için kamp yapmak öğrenmeye harcanan zamandır. Balık tutma, yemek pişirme, yürüyüş, düğüm atma, ateş yakmak, güvenlik, ilk yardım ve çok daha fazlasını kamp süresince öğrenebilirler.

11- Güven artışı

Çocukların kendi yeteneklerini keşfederek kendi başlarına birşeyler yapıyor olmaları kendilerine olan güveni artıracaktır. Güvenli ve kontrollü bir ortamda bağımsız hareket etmeyi öğrenebilirler.

12- Aile bağları

Kamp, çocuklar ve aileler için faydalıdır çünkü aile üyeleri – erkek ve kız kardeşler, ebeveynler ve çocuklar arasındaki bağların güçlendirilmesine yardımcı olabilir. Hepiniz kendinizi çok daha güçlü hissederek evinize döneceksiniz.

Kaynak: 1