OKTOBERFEST NEDİR?

İlk olarak 1810 yılında romantik Bavyera Veliaht Prensi Ludwig ile güzel eşi Saksonya-Hildburghausen Prensesi Therese’ nin evlilikleri şerefine düzenlenen bu geleneksel “aşk” festivali, 3’ üncü defa 06-07 Ekim 2018 tarihleri arasında Muğla’mızın tatil cennetlerinden Datça İlçesi Kargı Koyu’ nda “Oktoberfest Datça” adı altında düzenlendi.

Önceki yıllara nazaran daha geniş bir alan ve daha fazla katılımın görüldüğü bu geleneksel Alman bira festivali  iki gün boyunca biz “TravelMuğla” ekibi olarak oldukça keyif aldığımızı söyleyebilirim.

Datça’ da Almanlar kadar Türklerinde fazlasıyla katılım gösterdiği Oktoberfest Datça’dan arda kalanları ise hemen alt başlıklarımız ile sıralayalım:

oktoberfest-datca-travelmugla-2

BİLET FİYATLARI: 

Günlük: 20 TL

Kombine ( İki gün + 33’lük bira hediye) : 30 TL

Bir festival düşünün iki gün boyunca eğlenceler, geleneksel oyunlar, gece boyunca devam müzik ve Alman biraları ile sizi doyasıya eğlendirmeyi amaçlıyor. Bunu yaparken de cebinizi yakmıyor. İnsan daha ne ister yahu. Parti kursunlar oy verelim diyenlerinizi duyar gibiyim. Evet, festivalin biletleri gerçekten çok uygundu. Geleneksel bir halk festivali olan “Oktoberfest” her sene daha fazla katılımın sağlanmasını kesinlikle hak ediyor.

ULAŞIM:

Bu sene Datça’ mızın Kargı Koyu Kargilos Beach Hotel bahçesinde düzenlenen Oktoberfest Datça. Rahat bir şekilde festival alanına ulaşmamızı sağladı. Datça Merkeze 5 km uzaklıkta olan Kargı Koyu eşsiz güzelliği ve manzarasıyla bizleri ayrı bir şekilde etkiledi. Eğer aracınız varsa çeşitli harita uygulamaları ile kolayca festival alanına ulaşabilirsiniz. Ancak araçları olmayan çoğu öğrenci arkadaşlarımız da otogara yakın Özbel Mevkiinden kalkan dolmuşlar ile çok kolay bir şekilde festivale katılım sağladı.

oktoberfest-datca-travelmugla-4

KONAKLAMA:

Festival alanına yakın birçok otel ve pansiyon olması nedeniyle konaklama konusunda herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Hatta Oktoberferst Datça’ya katılım planlarınızı erken yaparsanız festival alanında yer alan 8 odalı taş yapılı otelden yerinizi ayırtabilirsiniz. Çadır kurmak isteyen katılımcılar için çadır alanı belirlenmemiş,  ancak organizasyon yetkilileri biz çadır sevdalılarını es geçmeyerek, Kargı Koyu’ nda denize nazır çadır kuracağımız gölgelik yerler gösterdi ve bu gerçekten bizleri fazlasıyla mutlu etti.

Sizi bilmem ama festival deyince direk çadırımı hazırlayan tiplerdenim ve organizasyon yetkililerine çadır alanı belirlenmesi konusunda bir öneride bulunduk. 2019 Oktoberfest Datça’da daha fazla çadır sever arkadaşımızı festivalde görmek istiyoruz. Emin olun pişman olmayacaksınız. Yazımızın başlığında da söylediğimiz gibi Ekimde Datça Bir B“aşk”a güzel.

oktoberfest-datca-travelmugla-1

OTOPARK:

Araç sahipleri bilir, şüphesiz festivallerde en büyük sorunlardan biri park yeri sorunudur. Ancak “Oktoberfest Datça” da festival alanının hemen girişinde aracınızı kolayca ücretsiz otoparka bırakıp, rahatça festivale katılım sağlayabiliyorsunuz. Bu sayede biz çadır sevdalıları da eşyalarımızı kolayca çadır alanına götürüp, eğlenceye ara vermeden devam edebildik.

OKTOBERFEST DATÇA FESTİVAL ALANI:

Geçtiğimiz yıllarda Datça Sapphire Otel’ de gerçekleşen festival yoğun katılımın olacağının düşünülmesi nedeniyle bu sene daha geniş ve açık alan olan Kargilos Beach Hotel bahçesinde yapıldı.

Yeşil alan, deniz, bira ve müzik eşliğinde ılık bir Datça havasında güzel  bir festival alanı ile karşılaştığımızı söyleyebiliriz.

İlgimizi çeken diğer bir şey ise festival görevlilerinin giymiş olduğu yerel kıyafetler oldu. Kadınların giymiş olduğu kıyafete  “Dirndl” erkeklerin giymiş olduğu kıyafete ise “Lederhosen” adının verilmiş olduğunu öğrendiğimiz bu geleneksel Alman kıyafetleri oldukça güzeldi.

OKTOBERFEST DATÇA ETKİNLİKLERİ: 

Geleneksel Alman oyunlarının oynandığı, 80 ve 90’ ların Hit Disco müzikleri ile geceye kadar eğlencenin devam ettiği ve gece sonuna kadar devam eden DJ performansları ile  “Oktoberfest Datça” biz “TravelMuğla” ekibi ve tüm katılımcılara eğlenceli zamanlar geçirmemizi sağladı.

Çeşitli dansçıların yer aldığı festivalde özellikle ateş dansları ekibi tüm misafirlerin hayranlığını kazandı diyebilirim.

OKTOBERFEST DATÇA’DA YİYECEK VE İÇECEKLER: 

Katılımın yoğun olacağının önceden hesaplanması sayesinde farklı noktalarda 4 adet bira standının olması uzun kuyrukların oluşmasının önüne geçti.

Aşağıda tabloda görüldüğü üzere yemek ve içecek fiyatları diğer festivallerle hemen hemen aynı seviyedeydi. Oktoberfest diyince akla gelen Alman sosisi ve birasını eğer tatmadıysanız seneye kesinlikle denemenizi öneririz.

oktoberfest-datca-travelmugla-3

 

ARTILAR VE ARTTIRILABİLİRLER:

Biz “TravelMuğla” ekibi olarak Muğla’ da düzenlenen festivallerin eksilerinin fazlasıyla yazılmasına karşıyız.  Tamam, eleştiri haktır ama bizleri eğlendirmek adına yapılan organizasyonlara biraz anlayış göstermek gerektiği düşüncesindeyiz. O yüzden bu başlığın adı “artılar ve eksiler” değil “artılar ve arttırılabilirler”.

            ARTILAR:

  • Oktoberfest Datça’dan aklımızda kalan en büyük artı kesinlikle yer seçimiydi. Ilık bir Datça havasında Kargı Koyu kesinlikle muhteşem bir seyir zevki sundu bizlere,
  • Festivalin giriş ücreti çok uygundu. Yiyecek ve içecek fiyatları ise diğer festivaller ile aynı seviyede diyebiliriz. Özellikle ödüllü yarışmalar sayesinde bol bol bira hediyeleri ile tüm katılımcılar biraya doymuştur herhalde,

           ARTIRILABİLİRLER:

  • Gelelim arttırılabilir kısımlara, 
  • Festival alanının özenerek hazırlanması ve geleneksel Alman konseptine uygun yarışma, içecek ve yiyecekler bizleri ve tüm misafirleri mutlu etti. Ancak açılışın minyatür fıçı yerine daha büyük bir fıçı ile yapılabilirdi,
  • Geleneksel giysileri daha çok kişi üzerinde görmeyi istedik,
  • Çadır kurmak isteyen katılımcılar için kamp alanı belirlenebilir. 

Oktoberfest Datça’ya gelmeden Datça’nın Mavi Bayraklı Plajları başlıklı yazımız rota oluşturman konusunda yardımcı olabilir.