Ege ve Akdeniz’de kıyısı bulunmasıyla önemli bir konuma sahip olan Muğla, turizmin birçok çeşidine olanak tanırken, içinde harika güzellikler barındırır. Geyik Kanyonu ise sadece bölgede değil, ülke çapında keşfedilmeyi bekleyen bir cennet köşedir. Zengin fauna ve florası, eşsiz görünümündeki şelaleleri, mağaraları, yaban hayatı ve parkurlarıyla doğa sporcularının yanında fotoğrafçıların da gözdesi olan kanyon, yeni bir turizm destinasyonu olmaya adaydır.

Geyik Kanyonu Nerede?

Geyik Kanyonu, geçimini arıcılıkla sağlayan Ula’ya bağlı Arıcılar Köyü (şimdilerde mahalle) yakınlarındadır. Kanyona ulaşmak için virajlı ve uzun bir yolculuk yapmanız gerekse de doğa manzarası eşliğinde yaptığınız bu yolculuk ve ardından karşılaştığınız şaşırtıcı güzellik, bütün yorgunluğunuzu unutturacaktır.

Geyik Kanyonu travelmuğla

Photo by Hürriyet

Geyik Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Geyik kanyonuna giden herhangi bir toplu ulaşım aracı bulunmamaktadır. Kendi araçlarınızla ulaşmanız gerekmektedir.

Geyik Kanyonu Ücretli Mi?

Geyik Kanyonu’nun hiçbir aşamasında herhangi bir ücret vermiyorsunuz.

Geyik Kanyonunda Bizi Neler bekliyor?

Dünyanın önde gelen dağcıları tarafından “gizli bir doğa cenneti” olarak nitelendirilen 20 km uzunluğundaki Geyik Kanyonu, Muğla-Denizli sınırında başlayıp, Ula’nın Karabörtlen (Karaböğürtlen) Mevkii’ne kadar uzanıyor. Kanyona girişler, Arıcılar, Gölcük ve Çakmak köyleri ile Namnam Mevkii olmak üzere dört noktadan sağlanıyor. Arıcılar veya Gölcük çıkışlı turlarla genellikle 4-5 saatlik yürüyüşle mağaralara kadar ulaşılıp dönülebiliyor. Kanyonda keşfedilmiş 10’a yakın mağara, mağara içlerinde sarkıt, dikit ve bunlardan oluşmuş sütunlar bulunuyor. Her bir yanı yüksek dağlar ve ağaçlarla çevrili Geyik Kanyonu’nda, kızılçam, sığla (güllük), kızılağaç (boya), çınar (kavak), sandal, kekik türleri, mantar ve kuzugöbekleri sizi bekliyor.

Bu muhteşem kanyon gezisi için rehber / kılavuz almanızı öneririz.

 

Ula’da gezilecek yerleri keşfetmek için tıklayın