Muğla’nın Ula ilçesinde bulunan Thera Antik Kenti’ni eminim bir çoğunuz duymamışsınızdır. Bizim de rastgele hadi şuraya da gidelim dediğimiz bir yer olan Thera Antik Kenti bizi bizden alan bir antik kent oldu. Buraya bir gün yolunuz düşerse çok büyük ihtimalle kimseciklerle karşılaşmayacaksınız ve sizde buraya hayran kalacaksınız. Burası çok fazla bilinmediği için giden gelen çok olmuyor. Yolu biraz kötü olsa da Thera Antik Kenti’nin kendine özgü havası sizi kendine çekiyor.

thera-antik-kenti-bujuyollarda-travelmugla

2011 yılında keşfedilen Thera Antik Kentine geldiğinizde sizi hemencecik 2 tane kaya mezarı karşılıyor. Ülkemizin hemen her tarihi alanında görüldüğü gibi burada da bir çok kaçak kazı yapılmış ve bu kazılar da antik kente ciddi tahribat vermiş. En kötüsü de ne biliyor musunuz. Buranın antik tiyatrosu defineciler tarafından dinamitle patlatılmış.:(

Thera Antik Kenti, korumasız bir açık hava müzesi görünümünde. Karia’daki ilkçağ kentlerinden biri olan kentte Karia tipi kaya mezarları, tapınak  kalıntıları, sarnıç ve surların kalıntıları bulunuyor. Aslında Thera’da bir çok kaya mezarı var ama bunların çoğu tahrip edilmiş. Yaklaşık beş yıl önce yüzey çalışması yapıldıktan sonra kaderine terk edilen bu güzel antik kentte, bilinen kaya mezarlarının yanı sıra diğer antik kentlerde rastlanılmayan, üstü lahit, altı mezar kompleksi olan eserler de var.

Buranın yerlileri milattan önce 4. yüzyılda yapıldığı sanılan antik kentin kaderine terk edildiğini belirtiyor. Zamanla toprak altında kalan ve çalıların kapladığı eserlerin sağlam olarak günümüze kadar geldiğini, bazı eserlerin de tarla sınırı olarak kullanıldığını söylüyorlar.

THERA ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ

Thera Antik Kenti’nin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Daha doğrusu sizden giriş ücreti isteyecek birileri yok.:)

 

thera antik kenti-ulada-nereye-gidilir-bujuyollarda-travelmugla

 

THERA ANTİK KENTİ ZİYARET SAATLERİ

Thera Antik Kenti gündüz olmak şartıyla her zaman gidebilirsiniz. Belli bir açılış kapanış saati yok.

THERA ANTİK KENTİ NEREDE ?

Thera Antik Kenti, Muğla-Marmaris karayolunun 1 km içerisinde, Ula ile Yenice Köyleri arasında Okkataş Mevkiinde bulunuyor.

Konum ve yol tarifi:

THERA ANTİK KENTİNE NASIL GİDİLİR ?

Ula ile Yenice Köyleri arasında Okkataş Mevkiinde bulunan Thera Antik Kentine özel araçla gitmeniz gerekiyor. Buraya giden servis tarzında herhangi bir araç yok.

Muğla’nın Ula ilçesinde diğer gezilecek yerler için Ula Kategorisini inceleyebilirsiniz. Mutlu Gezmeler.