Bu yazım ile sizlere Ekincik Koyu / Ekincik Halk Plajı hakkında merak ettiğiniz, Ekincik Halk Plajı nerede? Nasıl gidilir? Kamp yapılır mı? Giriş ücreti ne kadar? gibi soruların cevaplarını kendi tecrübelerime dayanarak dilim döndüğünce aktaracağım.

Ekincik Koyu

Ekincik Koyu Genel Bilgiler

Deniz oldukça temiz ve çok güzel bir kumsala sahiptir. Yer yer aniden derinlik arttığı için çocuklar ve iyi yüzme bilmeyenlerin dikkat etmesinde fayda var. Plajda şezlong ücreti 10 TL (2019) eğer kamp kurduysanız 7,5 TL (2019). Plajda localar var, loca kiralamak isterseniz 70 TL (2019) ödemeniz gerekecek.

Plajı dere ile ikiye ayrılıyor. Dereyi geçip plajın ikinci kısmına geçerseniz yanınızda varsa şemsiye, masa, sandalye, hasır açıp yanınızda getirdiklerinizi yiyip içebilir, denize girip doğal güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz. Bu kısımda kumsal ince çakılımsı taşlara dönüşmüş. Rengarenk taşlarla kaplı bir plaj sizi bekliyor olacak. Plajda çeşitli tesisler bulunuyor, fiyatları da emsallerine göre oldukça makul. Plajda voleybol oynama imkanınız var, isterseniz tekneye binip Dalyan turuna da gidebilirsiniz. Plajda soyunma kabini ve duş da mevcut olmakla beraber bu hizmetlerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Ekincik Koyu

Ekincik Koyu’na Yolculuk Sırasında Sizi Neler Bekliyor?

Muğla-Köyceğiz ana yolundan Muğla’dan giderken trafik kontrol noktasının bulunduğu yerde Kaunos, Sultaniye kaplıcaları ve Ekincik Plajı tabelalarını göreceksiniz. Buradan sağa saptığınızda muazzam bir yolculuk sizin için başlamış olacak yolculuğun sonunda ruhunuzun dinlendiğini hissedeceksiniz. Yolculuk Köyceğiz yaban hayatı geliştirme sahası içerisinde geçmektedir. Alan zengin fauna ve floraya sahiptir. Alanda flora açısından 15 familyaya ait 32 endemik tür bulunmaktadır. Faunasına bakıldığında Yaban Keçisi, Bozayı ve Karakulak alanın önemli türleridir.

Yolculuğun başlangıcında portakal bahçeleri arasından geçeceksiniz, isterseniz yol kenarlarındaki kurulan tezgahlardan portakal, nar vb. meyve suyu alıp içebilirsiniz. Yolcuğun ilerleyen aşamalarında Köyceğiz gölü muhteşem manzarasıyla size arkadaşlık edecek. Yol boyunca istediğiniz yerde durup bu güzel manzaranın fotoğrafını çekebilirsiniz. Ayrıca alanda çok sayıda yürüyüş rotası bulunmaktadır. Yolculuğun gölden ayrıldığı noktada sola ayrılan yol Kaunos ve Sultaniye kaplıcalarına gidiyor. Buradan sapmadan yola devam ettiğinizde tırmanışa başlıyorsunuz ve tepede solda bir manzara izleme terası, çeşme ve alanının bilgilendirmesinin yapıldığı bir pano bulunuyor. İsterseniz burada mola verip manzaranın ve fotoğraf çekmenin keyfini çıkarabilir alanın flora ve faunası hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yolculuk boyunca bazı hayvanların yola çıkabileceği uyarısının yapıldığı tabelalar mevcut. Şahsen ben kaplumbağalar ile karşılaştım o yüzden dikkatli gitmenizi tavsiye ederim. Seyir terasından sonra Ekincik köyünden geçerek tahmini 3-4 km sonra Ekinciğe ulaşacaksınız.

Ekincik Koyu Ekincik Koyu

Ekincik Koyu Kamp Alanı

Ekincik plajında kamp alanları mevcut. Oldukça temiz ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak nitelikte. Çadır kurmanız için 30 TL (2019) vermeniz yeterlidir.

Ekincik Koyu Giriş Ücreti

Ekincik plajına girişte herhangi bir ücret ödenmiyor.

Ekincik Koyu Nerede?

Marmaris – Göcek arasında dolaşan teknelerin başlıca uğrak noktalarından biri olan Ekincik koyu, Köyceğiz’e geniş bir asfalt yolla bağlanmıştır. Kumsal ve iskele çevresinde irili ufaklı otel ve pansiyon bulunmaktadır.

Ekincik Koyu’na Nasıl Gidilir?

Karayoluyla Köyceğiz’den Hamitköy üzerinden büyüleyici güzellikte bir yolculuk(30-35 km) sonunda Ekincik Plajına ulaşabilirsiniz.

Ekincik Koyu Hava Durumu

 

Köyceğiz’de yeni yerler keşfetmek için tıklayın