Ülkemizde popüler olan filmler bir kaç ülkeden çıkıyor. Klasikleşen filmlerin dışında 16 ülkeden 16 muhteşem filmi, yılbaşında uygulanacak olan 3 günlük sokağa çıkma yasağına hazırlıklarınız arasına eklemeye unutmayın.

1. Bir Ayrılık / A Separation (İran)

Günümüz İranı’nda geçen Bir Ayrılık, bir evliliğin parçalanması üzerine çetin bir drama. Simin, kocası Nader ve kızları Termeh ile birlikte İran’dan ayrılmak istiyor. Nader, Alzheimer hastası babasını bırakmayı reddedince Simin boşanma davası açıyor. Talebi reddedilen Simin, kendi ailesinin evine dönüyor, ama Termeh Nader’le kalmaya karar veriyor. Nader, karısının yokluğunda, babasına bakması için genç bir kadın tutuyor ve hayatının normal haline döneceğini umuyor. Ama yeni yardımcının ona yalan söylediğini keşfettiğinde, evliliği dışında da problemlerinin olduğunu fark ediyor.

4. Köpek Dişi / Dogtooth (Yunanistan)

2009 yılında Toronto Film Festivali’nde prömiyeri gerçekleşen ve Yunanistan’ın En İyi Yabancı Dilde Film dalında Oscar adaylığına layık görülen Köpek Dişi filminin yönetmen koltuğunda, Lobster ve Kutsal Geyiğin Ölümü filmleriyle artık dünyaca tanınan bir üne sahip olan Yorgos Lanthimos oturuyor. Zihinde buruk bir tat bırakan filmin oyuncu kadrosunda Christos Stergioglou, Angeliki Papoulia, Mary Tsoni, Michele Valley, Hristos Passalis gibi isimler yer alıyor.
Kontrolcü, manipülatif bir baba (Christos Stergioglou), üç yetişkin çocuğunu sürekli bir çocukluk durumunda kilitleyerek onları evlerinin etrafındaki çitlerin içinde tutsak eder. Çocuklar, bu çitlerin dışına asla çıkmazlar. Tüm eğitimlerini bile evde alan üç çocuğun dış dünyayla hiçbir bağlantısı yoktur. Evin erkek çocuğa cinsel olarak hizmet etmek için düzenli olarak ziyaretler yapan babalarının bir çalışanı olan Christina (Anna Kalaitzidou) gibi dikkat dağıtıcı etmenlerle beraber dış dünyayı giderek daha fazla merak etmeye başlarlar. Büyük kız (Aggeliki Papoulia) kaçmak için bir plan yapar fakat kaçmalarının tek bir yolu vardır; o da “köpek dişlerinin” düşmesi… Yunanistan sinemasının başarılı filmi Köpek Dişi de ülkelere göre filmler listemizde yer alıyor.

5. Tanrı Şehri / City of God (Brezilya)

6. Delikanlı / Boy (Yeni Zelanda)

1984, Yeni Zelanda. Henüz 11 yaşında olan “Delikanlı”, Michael Jackson hayranıdır ve yedi yıldır görmediği babasını Michael Jackson’ın yakın arkadaşı olarak hayal etmektedir. Ancak gerçekte babası bir silahlı soygun sonucu yakalanmış ve hapse düşmüştür. Yedi yıl sonra babası hapisten çıkıp eve dönünce onunla yüzleşmeye ve kendi potansiyelini keşfetmeye çalışacaktır. Çeşitli festivallerden toplam 13 ödül kazanan Boy – Delikanlı, hayata tutunmaya çalışan bir çocuğun trajikomik öyküsünü anlatıyor.

 7. Şüphe / Burning (Güney Kore)

71. Cannes Film Festivali’nden FIPRESCI ödülü ile dönen Lee Chang-dong’un yeni filmi Şüphe, dünyaca ünlü Japon yazar Haruki Murakami’nin kısa bir öyküsünden filme uyarlandı. Sıradan bir genç olan Jongsu, bir zamanlar aynı mahallede yaşadığı Haemi isimli bir kızla karşılaşır. Haemi kendisine bir gezi için Afrika’ya gideceğini söyler ve kedisine bakıp bakamayacağını sorar. Bu teklifi kabul eden Jongsu bir yandan kediye bakarken bir yandan da Haemi’nin dönüşünü bekler. Ancak Haemi dönüşte gezi sırasında tanıştığı Ben adlı bir adamı da yanında getirir. Ben bir gün Jongsu’ya ilginç bir hobisini anlatır. Ancak Jongsu’nun Ben’le ilgili edindiği bu yeni bilgi içini kemiren bir şüphenin ve paranoyanın tohumunu atar. Film, Yabancı Dilde En İyi Film Dalında son dokuza kalarak Güney Kore’nin Oscar adayı oldu.

8. Nebraska (ABD)

İyiden iyiye yaşlanmakta olan alkolik baba Woody Grant, piyangodan büyük ödülü kazandığını öğrenerek ödülünü almak için Montana’dan Nebraska’ya doğru uzun bir yolculuğa çıkmaya karar verir. Ailesinden kimse söylediklerini ciddiye almasa da yirmili yaşlardaki oğlu pek de istemeyerek bu yolculuk esnasında babasının yanında yer almaya karar verir.
Sideways ve The Descendants filmlerinin senaryolarıyla iki Oscar ödülü kazanan yönetmen Alexander Payne’in yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerini Bruce Dern, Bob Odenkirk ve Will Forte paylaşıyor. 

9. İçimdeki Yangın / Incendies (Fransa)

İkiz kardeşler Jeanne ve Simon annelerinin son arzusunu yerine getirmek üzere, karışık aile kökenlerini araştırmak için Orta Doğu’ya giderler.
Wajdi Mouawad’in büyük övgüyle karşılanan oyunundan uyarlanan film nefreti ve aşkı savaş ikileminde ele alıyor.

10. Ruhların Kaçışı / Spirited Away (Japonya)

Babasının işi nedeniyle yeni bir şehre taşınmak zorunda kalan 10 yaşındaki Chihiro bu duruma çok üzülmektedir. Fakat bu yolculuk hiç ummadığı kadar ilginçliklerle dolu olacaktır. İlk olarak Chihiro’nun anne ve babası mola verdikleri yerdeki yemekleri yiyince domuza dönüşürler. Chihiro, anne ve babasına yardım etmek isterken ortalık hayaletlerle dolar. Hayatta kalmak için, kendisini hayaletlerin kaldığı bu otele kabul ettirmek zorundadır. Burada hayaletlerin gizemini çözerken aynı zamanda esrarengiz Haku ile de aşkın büyüsünü de keşfedecektir.
Prenses Mononoke’nin yaratıcısı Hayao Miyazaki’nin animasyon şaheseri olan Ruhların Kaçışı, önce 52. Berlin Uluslarası Film Festivali’nde Altın Ayı’yı, ardından 75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Oscarı’nı kazanmayı başarmış bir yapım.

 11. A Fish Called Wanda (İngiltere)

Elmas düşkünü Wanda ve erkek arkadaşı Otto, bir elmas soygunu gerçekleştirmek için George ve Ken’le birlikte İngiltere’ye giderler. Wanda ve Otto, elmas hırsızlığını tamamladıktan sonra elmasların payı dörde bölünmesin diye George ve Otto’yu polise ihbar eder. Ancak George çoktan elmasları güvenli bir yere saklamıştır. Wanda, elmasların nerede olduğunu bulmak için George’un avukatı Archie ile yakınlaşmak zorunda kalacaktır.

12. Sevgisiz / Nelyubov (Rusya)

Rusya yapımı olan dram türünde bir film hikayesi de sürekli şiddetli geçimsizlik yaşayan bir çiftin birbirlerine olan sevgileri tükenmiş ve zorla aynı evi paylaşmaktadırlar. Olan çocuklara olmaktadır iki yetişkin insan arasında sevgiye muhtaç büyüdüğü için psikolojisi oldukça bozuk büyür. Anne ve babası yakında boşanacak olan çocuk birden ortadan kaybolacaktır. Adam ve kadın bu durumdan kendilerini sorumlu tutarak pişmanlıklarını dile getireceklerdir. Bu arada film 2017 Cannes Jüri Ödülü ve 2017 Münih En İyi Uluslararası Film ödülü almıştır.

13. Ema (Şili)

The Hollywood Reporter tarafından “günümüz sinemasının en yetenekli yönetmenlerinden biri” olarak nitelenen Pablo Larraín’in (Jackie, Neruda, The Club, No) son filmi EMA; sanat, tutku ve modern aile kavramları üzerine kışkırtıcı bir yapım. Başroldeki Gael García Bernal ve Mariana di Girolamo’nun performanslarıyla yıldızlaştığı film, evlat edindikleri 12 yaşındaki oğullarının sebep olduğu bir trajedi yüzünden evlilikleri dağılan bir çiftin sarsıcı hikayesini anlatıyor. Dansçılık kariyeri istediği gibi gitmeyen Ema, bu olayın etkisiyle başa çıkabilmek için yeniden dansa sarılır. Dünya prömiyerini bu yıl Altın Aslan için yarıştığı Venedik’te yapan film, Toronto ve Londra dahil çok sayıda önemli festivalin programında yer aldı. Müziklerinde Nicolas Jaar’ın imzası bulunan EMA, Pablo Larrain’in sıra dışı filmografisinin en cesur işlerinden.

Özellikle başrolündeki İlyas Salman’ın performansıyla çok konuşulan ve Karlovy Vary’de büyük ödüle layık görülen, çok az diyalog içeren Mısır Adası, Salman’ın canlandırdığı yaşlı bir çiftçi ile genç torununu bir tarım sezonu boyunca izliyor. Gürcistan ile Abhazya arasındaki doğal sınırın bir parçasını oluşturan küçük adada yaşayan dede ile onun sözünden çıkmayan torunu, yıllardır yaptıkları gibi önce toprağı belleyip sonra mısır ekerler. Arada kıyıdan geçen askerler dışında bu iki isimsiz çiftçiyi kimse görmez. Sonra bir gün, yaralı bir asker uzamış mısırların arasına saklanır. Yılların tarafsızlığını bozmak zorunda kalacaklar mıdır?

15. Muhteşem Güzellik / La Grande Bellezza (İtalya)

Roma’nın büyüleyici ve görkemli atmosferinde yaşayan Jep Gamberdella, 65 yaşına gelmiş ve sıkça geçip giden gençliğini özlemekte olan bir yazardır. Gençliğinde yazmış olduğu “The Human Camera” ile büyük bir başarı yakalamış ve Roma yüksek sosyetesine kabul edilerek ihtişamlı bir hayat sürmeye başlamıştır. Hayatı başarılarla geçen Jep, bu süreçte tanıdığı insanların değişimlerine ve insanlıktan çıkma noktasına geldikleri bir krize tanık olur. Hayallerinde masumiyetini koruyan tek şey ise gençlik aşkıdır. Artık yeniden yazma zamanının geldiğine karar verir…
Son olarak 2011 yapımı This Must Be the Place filmiyle seyircisiyle buluşan Paolo Sorrentino’nun yazıp yönettiği filmin başrollerini Toni Servillo, Carlo Verdone ve Sabrina Ferilli paylaşıyor.

16. Deniz Kızlarının Şarkısı / The Lure (Polonya)

“Biz insan değiliz. Biz burada tatildeyiz.” (Filmden) İki denizkızı Varşova’da bir gece kulübünde kıyıya vurdu. Hans Christian Andersen’in ‘Küçük Denizkızı’nı ilk okuduğunuzda duyduğunuz hayreti hatırlarsınız… Şimdi Küçük Denizkızı’nın bir gece kulübünde, aynı zamanda vampir olan iki deniz kızının punk dünyasında geçtiğini hayal edin. Edemediyseniz de sorun değil! İlk uzun metrajıyla Keş!f Yarışması’na katılan Polonyalı yönetmen Agnieszka Smoczynska hiçbirimizin aklından çıkmayacak şekilde bu hayali kurmuş zaten. Yönetmenin kendi gençliğini yansıttığını söylediği, annesinin gece kulübünde büyürken yaşadıklarından ilham alarak yazdığı, “ilk votkasını, ilk sigarasını, ilk kalp kırıklığını ve ilk aşkını” anlatan film, Andersen masalından 2016’ya fırlayan vampir denizkızlarının müzikal dünyasıyla izleyicide hipnoz etkisi yaratıyor.

Kaynaklar:1 2 3 4 5