Dünya sinemasının en başarılı yönetmenlerinden biri, Quentin Tarantino…

27 Mart 1963’te Knoxville, Tennessee’de doğan Tarantino, eğitim hayatına Los Angeles’taki bir Hıristiyan okulunda başlamış fakat on altı yaşındayken okulu bırakarak oyunculuk öğrenmek için James Best tiyatro grubuna katılmıştır.

22 yaşında ilk senaryosu Captain Peachfuzz and the Anchovy Bandit’i yazan Tarantino, bu dönemlerde ufak tefek oyunculuk işlerinde çalışmıştır. Bir Hollywood partisinde tanıştığı Amerikalı film yapımcısı Lawrence Bender’in cesaretlendirmesiyle oldukça kana bulanmış bir soygun filmi olan Reservoir Dogs filmini yazmıştır.

Reservoir Dogs filmiyle yakaladığı başarının ardından adını duyuran Tarantino, kendisine gelen pek çok teklifi reddederek Pulp Fiction senaryosu üzerine çalışmaya odaklanmıştır. Tarantino, karmaşık kurgusal akış ve şiddet sahneleri barındıran yeni filmi Pulp Fiction ile 1994 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanmış, Oscar Ödül Töreni’nden de En İyi Özgün Senaryo ödülü ile dönmüştür. Ayrıca sonraki yıllarda Cannes Film Festivali’nde jüri başkanlığı da yapmıştır.

1. My Best Friend’s Birthday (1987) / IMDB: 5.6


Quentin Tarantino filmleri listemizin ilk sırasında My Best Friend’s Birthday yer alıyor. Tarantino’nun sinema sanatında ilk yönetmenlik denemesi olan film orijinali 70 dakika olup henüz çoğaltılmadan bir yangında yanmış ve sadece 35 dakikalık bölümü kurtarılabilmiştir. Belki de bu yüzden Tarantino’nun ilk filmi kimi kaynaklarda Rezervuar Köpekleri olarak geçer.

Filmin konusunun daha sonra Tarantino’nun senaryosunu yazdığı ve Tony Scott’ın yönettiği True Romance filmine de esin kaynağı olduğu söylenir. Filmin tahmini maliyeti 5.000$’dır ve dört yılda çekilmiştir. Filmin konusu kısaca şöyledir: Mickey sevgilisi tarafından yeni terkedilmiş biridir. En iyi arkadaşı Clarence (Tarantino) ise onun için unutamayacağı bir doğum günü hazırlamayı düşünmektedir.

2. Rezervuar Köpekleri / Reservoir Dogs (1992) – IMDB: 8.3


Quentin Tarantino’yu belki de Tarantino yapan film diyebiliriz Rezervuar Köpekleri için.

Joe Cabot (Lawrence Tierney), büyük bir elmas mağazası soymak için, oğlunun da aralarına dahil olduğu bir ekip hazırlar. Kod isimleri olarak renk isimlerini kullanan ekibin ismi Rezervuar Köpekleri’dir. En ince detayına kadar ustaca düşünülen soygun hiç de planlandığı gibi gitmez. Köpekler, mağazaya geldikleri anda tuzağa düşerler. Bunun olabilmesinin tek ihtimali vardır: Aralarından biri polistir. Birbirlerinin gerçek isimlerini bile bilmeyen bu bir grup adam, kim, kime silahını çekeceğini, kimden şüpheleneceğini, bilemez durumdadır. Silahlar çekildiğinde etraf bir anda kan gölüne döner. Soyguncuların bir kısmı bir depoya sığınır fakat depo içerisinde de bir hesaplaşma vardır.

Rezervuar Köpekleri en beğenilen Quentin Tarantino filmleri arasında.

3. Ucuz Roman / Pulp Fiction (1994) – IMDB: 8.9

Vincent Vega (John Travolta) ve Jules Winnfield (Samuel L. Jackson) felsefi tartışmalara meraklı tetikçilerdir. Bu ultra havalı, hikaye anlatımı çok aşamalı suç filminde, gangster patron Marsellus Wallace (Ving Rhames) ve onun aktris karısı Mia (Uma Thurman), Marsellus Wallace’ın düşmanı boksör Butch Coolidge (Bruce Willis), tamirci Winston Wolfe (Harvey Keitel) ve gergin bir çift silahlı soyguncu, “Balkabağı” (Tim Roth) ve “Bal Tavşanı”nın (Amanda Plummer) hikayelerinin kesişmesi anlatılıyor. Tarantino’nun En İyi Senaryo Oscar’ını kazanıp, En İyi Yönetmen Oscar’ına da aday olduğu film, zamanla *Rezervuar Köpekleri ile birlikte- yönetmenin kült işlerinden birine dönüştü.

4. Jackie Brown (1997) / IMDB: 7.5


Uçuş görevlisi Jackie Brown (Pam Grier), silah tüccarı patronu Ordell Robbie (Samuel L.Jackson), ajan Ray Nicolette (Michael Keaton) ve dedektif Mark Dargus (Michael Bowen) için para kaçakçılığı yaparken yakalandığında Robbie’yi alt etmek için yardım ister. İşbirliği için sessiz kalması ya da idama gidebilecek kadar ağır hapis cezasıyla karşı karşıya kalan Brown, bunun yerine her iki tarafı da birbirine düşürmeye ve kara parayla kaçmaya karar verir. Bu amacı uğruna, kendisini seven bir adam olan tahvil sahibi Max Cherry’nin (Robert Forster) yardımını ister.

5. Kill Bill Vol.1 (2003) / IMDB: 8.1


Kill Bill Quentin Tarantino filmleri arasında en çok ses getirenlerden biriydi. “Bride” (Gelin) karakteri ise Quentin Tarantino filmlerinde ikonikleşen karakterler arasında yer aldı. Filmin konusuna gelirsek;

“Gelin” (Uma Thurman) olarak bilinen eski bir suikastçı, kıskanç eski sevgilisi Bill’in (David Carradine) düğün gününde onu öldürmeye çalışmasından dört yıl sonra komadan uyanır. Doyumsuz bir intikam arzusuyla beslenerek, doğmamış çocuğunun, tüm düğün partisinin ve dört yıllık hayatının kaybına katkıda bulunan herkesten intikam almaya yemin eder. Bir infaz listesi hazırlayan The Bride, tarifsiz yaralanmalara ve vicdansız düşmanlara göğüs germeyi göze alarak bu amansız macerasına çıkar.

6. Kill Bill Vol.2 (2004) / IMDB: 8.0


Gelin (Uma Thurman), eski erkek arkadaşı Bill (David Carradine) da dahil olmak üzere kendisine haksızlık eden tüm insanlardan oluşan infaz listesini tamamlamaya yönelik arayışına birinci filmde kaldığı yerden devam ediyor. The Bride, ardında birkaç tanecik ölü bırakarak sonunda Meksika’da Bill’i bulur. Suikastçı kariyeri boyunca öğrendiği becerileri kullanarak, ilk başta yapmak için yemin ettiği şeyi bitirmeye çalışır.

7. Ölüm Geçirmez / Death Proof (2007) – IMDB: 7.0


Dublör Mike, arabasının içine monte ettiği ’ölüm geçirmez’ bir mekanizma ile her türlü trafik kazasından burnu dahi kanamadan kurtulabilen bir katildir. Genç kadınlara karşı saldırılarda kullandığı bu mekanizma sayesinde, acımasız bir katil olarak nam salmıştır. Bir gece karşılaştığı dört kadını, yeni hedefleri olarak gözüne kestirmiştir. Fakat bu sefer, kurbanlarının kimliklerinden habersizdir ve nasıl bir belaya bulaşmak üzere olduğunun farkında değildir.

Quentin Tarantino’nun Robert Rodriguez’le birlikte iki film olarak çektikleri Grindhouse projesinin ikinci filmi olan Death Proof, yönetmenin hayran olduğu 1970’lerin istismar sinemasının bütün özelliklerini barındıran ve içerdiği yoğun şiddet nedeni ile ortalama izleyici için hazmedilmesi zor olan bir film.

8. Soysuzlar Çetesi / Inglourious Basterds (2009) – IMDB: 8.3


Quentin Tarantino filmleri listemize Soysuzlar Çetesi ile devam ediyoruz…

Almanya’nın Fransa’yı işgalinin ilk yılı. Müttefikler tarafında savaşan ABD’li subay Teğmen Aldo Raine (Brad Pitt), kafa derilerinin alınması da dahil olmak üzere Nazilere karşı şiddetli intikam eylemleri gerçekleştirmek için Yahudi askerlerden kurulu bir ekip kurar. Aldo ve adamları, Üçüncü Reich’ın liderlerini devirmek için Alman aktris ve gizli ajan olan Bridget von Hammersmark ile güçlerini birleştirir. Kaderleri, Nazilerin ailesinin infazının intikamını almaya çalışan tiyatro sahibi Shosanna Dreyfus ile onları bu kutlu amaçlarında bir araya getirecektir.

9. Zincirsiz / Django Unchained (2012) – IMDB: 8.4


Amerikan İç Savaşı’ndan iki yıl önce, bir köle olan Django (Jamie Foxx), acımasız Brittle kardeşleri yakalama görevinde, kendisini Dr. King Schultz (Christoph Waltz) adlı alışılmışın dışında bir Alman ödül avcısına eşlik ederken bulur. Görevleri başarılı olan Schultz, Django’yu serbest bırakır ve birlikte çalışarak Güney’in en çok aranan suçlularını avlarlar. Yolculukları onları, Django’nun uzun zamandır kayıp olan karısının (Kerry Washington) hala bir köle olduğu karanlık Calvin Candie’nin (Leonardo DiCaprio) kötü şöhretli çiftliğine götürür.

10. Nefret Sekizlisi / The Hateful Eight (2015) – IMDB: 7.8


Amerikan İç Savaş’ı sonrası Wyoming’de Red Rock kasabasına doğru giderlerken, ödül avcısı John “The Hangman” Ruth (Kurt Russell) ve kaçak mahkumu (Jennifer Jason Leigh), başka bir ödül avcısı (Samuel L. Jackson) ve aynı zamanda şerif olduğunu iddia eden bir adamla karşılaşır. Kar fırtınasından korunacak bir yer bulmayı uman grup, bir dağ geçidinde bulunan mola yerlerine gider. Orada dört yabancı tarafından karşılanan sekiz yolcu, çok geçmeden gidecekleri yere bir daha varamayacaklarını öğrenir.

11. Bir Zamanlar… Hollywood’da / Once Upon a Time… in Hollywood (2019) – IMDB: 7.6


Quentin Tarantino filmleri listemizin sonunda ise, usta yönetmenin son filmi yer alıyor. Hippi yükselişinin yaşandığı 1969 yılında geçen Once Upon a Time in Hollywood’da, Western filmlerinin yıldızı Rick Dalton ve dublörü Cliff Booth, artık tanımadıkları bir şehirde iş yapmaya çalışmaktadırlar. Zamanının çoğunu, en iyi arkadaşı ve uzun süredir dublörü olan Cliff Booth ile içip etrafta dolaşarak geçiren Dalton’un kapı komşusu ünlü yönetmen Roman Polanski ve eşi ünlü oyuncu Sharon Tate’dir. Çift, Charles Manson ve yandaşlarının işleyeceği korkunç bir suçun kurbanı olacaklarken komşuları olan Dalton ve Booth’un yolları hiç beklemedikleri bir şekilde bu hikayeyle kesişecektir.