Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA “Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu Hayat Eve Sığar uygulaması aracılığıyla gösterebilecek. Uygulamaya önce şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.” açıklaması ile Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden HES kodu alınarak seyahat edilebileceği bilgisini verdi. Peki HES kodu nedir , HES kodu nasıl alınır

HES kodu Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden kişiye özel olarak üretilen harf ve rakamlardan oluşan bir kod olarak karşımıza çıkıyor. Bu kod bulunduğunuz bölgenin risk seviyesine, aile bireylerinin virüs belirtilerine, pozitif vakalar ile yakınlık durumlarına göre değerlendirilerek verilebilecek. 

Hayat Eve Sığar uygulaması ile alınacak, tek seferlik kod sayesinde vatandaşların nereye gideceği, kimlerle yolculuk yapacağı kayıt altına alınacak ve birilerinde hastalık tespit edildiği takdirde o yolculukta bulunan herkesin durumu kontrol altına alınmaya çalışacak.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüsle mücadele kapsamında kullanıma açılan Hayat Eve Sığar uygulamasında Anasayfada bulunan “HES Kodu İşlemleri” butonuna, ardından “Yeni Kod Ekle” ye tıklayın. Kodun süreli mi süresiz mi olacağını seçerek kendiniz için tanımlayıcı başlığı girin burası tamamen sizinle alakalı bir durum istediğinizi yazabilirsiniz. Sonrasında “Devam” tıklayın. Kodunuz oluşturulacak. 

Uygulama kullanmayan yada kullanacak mobil cihazı olmayanlar için HES kodu alma seçeneği de var.

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; “TC kimlik no, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve gün sayısı” yazarak 2023’e SMS olarak gönderin.

HES kodu nasıl alınır

Eğer henüz Hayat Eve Sığar Uygulamasını mobil cihazınıza indirmediyseniz aşağıdaki linke tıklayarak uygulamanın nasıl indirileceği ve kullanılacağı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl indirilir, Nasıl Kullanılır