YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Fethiye’deki meşhur Babadağ sadece Muğla’nın veya Türkiye’nin değil dünyanın yamaç paraşütüne elverişli en iyi dağlarından. Dünyadan sadece yamaç paraşütü için binlerce insan Fethiye’ye geliyor. Ölüdeniz manzaralı atlayışlar heyecanlı dakikalara sahne oluyor. 

Milas’a bağlı Ören mahallesindeki Alatepe’den (Paraşüt Tepesi) de atlayış yapmak mümkün.

Babadağ’da olduğu gibi işletme olmaması, zirveye kadar para vermeden çıkabilmeniz güzel ancak atlayış yapabilmek için Ören’de ulaşabileceğiniz en yakın paraşüt pilotları ÖRDOST’ta (Ören Doğa Sporları Derneği).

travelmuğla

Photo by @mselcukoglu on instagram

RAFTİNG

Dalaman Çayı rafting için en elverişli nehirdir. Farklı zorluk derecelerinde iki ayrı etabı bulunan Dalaman çayının üst etabı 3. zorluk derecesinde ve bu etap rafting botlarıyla geçilebiliyor. Alt bölümde kalan 2. etap ise “river-kayaking” olarak adlandırılan küçük botlarla geçiliyor ve ilk kez deneyenlere ve tavsiye ediliyor. 1 zorluk derecesindeki bu etaba, çocuklar da katılabiliyor. Raftingi Köyceğiz, Dalyan ve Fethiye’de yapabilirsiniz.

travelmuğla

Photo by @dalamanrafting on instagram

KANO

Kano suyun olduğu birçok yerde yapılabilir ama Akyaka’da Azmak’ta kano yapmak bir başkadır. Suyu yazın bile inanılmaz soğuk, manzara enfestir. Yeşillikler arasından salınırsınız. İsterseniz biranızı, cipsinizi de yanınıza alarak keyif yapabilirsiniz.

travelmuğla

Photo by @amazonkano on instagram

KİTEBOARD

Akyaka en iyi kiteboard yapılabilecek yerlerden biri. Başka bir adıyla Akçapınar Azmağı son yılların en renkli dönemlerini geçiriyor. Akyaka’da kite okulları var ve size güzel bir eğitim veriyorlar. Akyaka’nın güzelliğiyle ve havasıyla kiteboard bambaşka bir hal alıyor.

IMG_8802-1

Photo by Martin Palmer on Flickr.com

SANDRAS DAĞINDA KAYAK

Köyceğiz’de bulunan Sandras Dağı, Muğla’da kar yağan ender dağlardan biri. Tesis yok ama adrenalin tutkunu sporseverler için bu dağ Muğla’da yeterli sayılabilir. Muğla’da kayak ve kayağın çeşitli dallarını da yapabilirsiniz.

Snowboard

Photo By hans.emtenas on flickr.com

BALIK AVCILIĞI

Kış aylarında Muğlalıların en büyük zevklerinden biri balık tutmaktır. Bunun için birçok balık tutma adresleri vardır. Genelde tekneyle açılırlar. Asıl amaçsa genelde yiyip içmektir. Denizle bir olmaktır. Muğla balık tutmak için çok elverişli bir yer.

Fishing

Photo by coreychristiansen on Flickr.com

BİSİKLET

Birçok spor dalı gibi bisiklet de Muğla’da yapılabilecek sporlar arasında yer alıyor. Özellikle Marmaris Bisiklet Yolu mutlaka tavsiye ediyoruz.

travelmuğla

Photo by @ulabisiklet on instagram

DALIŞ – SCUBA DİVİNG

Muğla’da çok iyi dalış noktaları var. Marmaris, Bodrum, Fethiye’de dalış okulları var. Marmaris ve çevresinden günübirlik gidilebilecek 50’den fazla dalış noktası var. Ama birtanesi var ki mutlaka tavsiye ediyoruz. Muğla Su Altı Topluluğu (MuğlaSAT), sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz, dalış yapmadan önce mutlaka görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Photo by @muglasat on instagram