travelmugla-kis-kampi-Jason-Headley-on-Flickr

Photo by Jason Headley on Flickr

#kimdemiskisinmugladakampyapilmazdiye

Muğla yani ülkemizin yaz aylarındaki tatil başkenti. Peki “kış aylarında bu şehirde hiç mi bir şey yapılmaz? ” diyenler bu yazı siz ve dört mevsim çadır keyfini doyasıya seven değerli okurlarımıza kışın kamp yapabileceği yerlerden bahsedelim.
Muğla’mız coğrafi ve özel konumu sayesinde bizlere her mevsimde farklı güzellikler sunuyor. Öyle ki bahar aylarında sahillerde deniz keyfini yaşarken iç kesimlerde yayla havası ile turizm renkleniyor. Peki kışın, kış aylarında evde canı sıkılanlar, hiç kış aylarında kamp yapmayı düşündünüz mü? Bence kesinlikle düşünmeniz gerekli ve Muğla’da bunun içinde seçenekler var.

Kış kampına gitmeden önce Kar (Kış) Kampı Rehberi Konulu yazıma göz atabilirsin.

SANDRAS DAĞI (KÖYCEĞİZ)

Eğer uygun bir aracınız varsa ve biraz yol kat etmeyi göze alabiliyorsanız. Sandras dağı siz kış kampı sevenler için bulunmaz fırsat. Köyceğiz ve Denizli sınırları içerisinde yer alan ve zirvesi 2.295 metre olan Sandras dağı aynı zamanda “Çiçek baba” olarak ta bilinmektedir. Muğla’nın en yüksek noktası olan Sandras Dağı; eteklerinde bulunan Gökçeova gölü kenarında muazzam manzarasıyla hem yazın hem kışın biz doğa severleri fazlasıyla mutlu ediyor. Özellikle kış aylarında gölün donmasıyla göl üzerinde yürüme keyfi apayrı bir adrenalin olarak karşımıza çıkıyor. İster göl kenarında manzara keyfi; ister yüksek rakımlarda kar keyfi altında biz kamp sevenlerin kesinlikle mutlu olacağını “Travel Muğla” ekibi olarak eminiz.

Ağla Yaylasına Ulaşım:

Sandras dağı, Köyceğiz merkeze yaklaşık 30 km uzaklıkta olup; Köyceğiz yolu üzerinden Ağla (Yayla) Yolu takip edilerek, köy merkezinin ardından 10 km’lik orman yolu sonunda Sandras dağı eteklerine yani Gökçeova Gölüne ulaşılabilmektedir.

YILANLI DAĞI (MENTEŞE)

Muğla merkezde yaşayanlar için kar deyince ilk akla gelen yer olan Yılanlı dağı, şehir merkezine yaklaşık 10 km mesafede olup; kış aylarında biz kar yağısına hasret Muğlalılar için uğrak bir yer olarak göze çarpıyor. Yaklaşık 2000 metre yükseklikte bulunan bu güzide yer, özellikle fotoğraf sevenler için kesinlikle önereceğimiz Yılanlı dağı, günü birlik geziler içinde kesinlikle cazip bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor.